„Dziesięć dni dla pokoju” w Japonii

8 sierpnia 2016  / Świat
Powrót do aktualności
„Dziesięć dni dla pokoju” w Japonii

„Budowanie pokoju musimy zacząć od nas samych” - piszą japońscy biskupi z okazji wspomnienia ofiar ataku nuklearnego na Hiroszimę i Nagasaki, który miał miejsce 6 i 9 sierpnia 1941 r.

Od 35 lat Kościół w Japonii obchodzi, od 6 do 15 sierpnia, tzw. „Dziesięć dni dla pokoju”. Inicjatywa jest owocem wezwania do pojednania, które wygłosił św. Jan Pawła II w czasie wizyty w Hiroszimie 25 lutego 1981 r.

„Musimy modlić się o pokój, nauczyć się myśleć o pokoju i uczynić dla niego wszystko, co potrzeba” – czytamy w przesłaniu podpisanym przez abp. Josepha Mitsuaki Takami PSS, arcybiskupa Nagasaki i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Japonii. 

„Pokój na świecie został zniszczony i jest stale zagrożony przez wydarzenia takie jak wojna w Syrii, terrorystyczna działalność fundamentalistów, konflikty zbrojne ukierunkowane na kontrolę surowców” – piszą japońscy biskupi. Dlatego wzywają do rozwagi w związku z nowym prawem dotyczącym bezpieczeństwa narodowego oraz propozycją zmiany Konstytucji. Mają one pozwolić japońskim siłom zbrojnym na udział w działaniach wojskowych poza granicami kraju.

W dalszej części przesłania Kościół japoński przypomina chrześcijańskie znaczenie słowa „pokój”, które obejmuje „szerzenie godności życia każdego człowieka oraz budowanie bliskiej relacji z Bogiem i innymi ludźmi”. W zakończeniu czytamy również, że „trzeba zacząć budowanie pokoju od nas samych. Wszyscy możemy to uczynić, i wszyscy musimy to uczynić, ponieważ jest to pewna droga do osiągnięcia pokoju na całym świecie”.

 

Żródło: KAI

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5911 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza