Abp Grušas: Niech Unia Lubelska będzie inspiracją do odnowy naszych chrześcijańskich społeczeństw

30 czerwca 2019  / Świat
Powrót do aktualności
Abp Grušas: Niech Unia Lubelska będzie inspiracją do odnowy naszych chrześcijańskich społeczeństw

Opierając się na naszej przeszłości i wspólnej wierze, powinniśmy głosić z zapałem znaczenie tych chrześcijańskich wartości w naszych społeczeństwach, które stały u początku Unii Lubelskiej. Niech będzie ona inspiracją do odnowy naszych chrześcijańskich społeczeństw - powiedział abp Gintaras Grušas. Metropolita wileński wygłosił homilię podczas uroczystej Eucharystii z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii polsko-litewskiej. Na wspólnej modlitwie w lubelskiej archikatedrze byli obecni przedstawiciele europejskich episkopatów oraz polscy i litewscy parlamentarzyści.

 

 

 

 

Witając zgromadzonych, abp Budzik zwrócił uwagę, że tradycja Unii Lubelskiej jest coraz bardziej doceniania, zwłaszcza w krajach, w których narody zamieszkiwały niegdyś wspólną Rzeczpospolitą. - Unia pomiędzy Polską a Litwą była przypieczętowaniem istniejącej już prawie 200 lat wcześniej więzi i współpracy obu Narodów. Unia personalna stała się unią realną i powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, obejmująca w rzeczywistości kilka narodów, języków, wyznań chrześcijańskich i religii. – powiedział celebrans.

- Stała się jednym z najpotężniejszych organizmów państwowych Europy i przetrwała ponad dwa wieki. Nie bez powodu św. Jan Paweł II mówił o Unii lubelskiej, jako o poprzedniczce Unii Europejskiej. Niech wspomnienie Unii lubelskiej będzie dla nas inspiracją dla coraz lepszego współdziałania naszych krajów i wspólnego rozwiązywania rodzących się problemów – dodał metropolita lubelski.

W swoim kazaniu, abp Grušas zaznaczył, że uznając historyczną doniosłość Unii Lubelskiej, należy wyciągnąć z niej potrzebne wnioski. - Była ogromnym krokiem, między dwoma katolickim narodami, ku wzmocnieniu obrony i zabezpieczenia wolności od zewnętrznych agresorów, zapewniający wiele korzyści. Występowały w niej jednak także elementy ludzkiej słabości, szczególnie kiedy chciano osiągnąć dobre cele przy użyciu siły i przymusu.

- Były to te same pokusy, wobec których stanęli apostołowie z dzisiejszej Ewangelii, aby zesłać ogień z nieba na ludzi myślących inaczej. To lekcja, z której wciąż się uczymy jak zbudować wielką społeczność międzynarodową i społeczeństwa poszukujące dobra powszechnego – tłumaczył litewski hierarcha.

Metropolita wileński powiedział, że wspólna wiara katolicka odegrała ważną rolę w stanowieniu i utrzymaniu Unii. - Również nasi wspólni święci przyczynili się do wzmocnienia więzi między naszymi narodami. Należą do nich św. Jadwiga Królowa, św. Kazimierz, św. Rafał Kalinowski, św. Andrzej Bobola, św. Faustyna Kowalska, bł. Michał Sopoćko, bł. Jerzy Matulewicz, bł. Teofil Matulionis, czy ostatni nasz błogosławiony, jeszcze z czasów sprzed unijnych bł. Michał Giedroyć. Za jego wyniesienie na ołtarze wspólnie dziękujemy zarówno w Krakowie, gdzie posługiwał, jak i na jego rodzinnej Litwie – wymieniał arcybiskup.

Metropolita wileński, przypominając słowa św. Jana Pawła II o duchowej spuściźnie Unii Europejskiej w polsko-litewskiej poprzedniczce zauważył, że współcześnie wspólnota narodów starego kontynentu w prawie i ideologii odchodzi od swoich chrześcijańskich korzeni. - Opierając się na naszej przeszłości i wspólnej wierzę, powinniśmy głosić z nowym zapałem znaczenie tych chrześcijańskich wartości w naszych społeczeństwach. 

- Wspominając dzieło Unii Lubelskiej, skorzystajmy z okazji, aby odnowić nasze zobowiązania i odpowiedzieć na to wezwanie nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także jako katolickie narody, aby podjąć społeczne zaangażowanie dla powszechnego dobra wszystkich ludzi oraz zbudować prawdziwą wspólnotę opartą na naszej chrześcijańskiej wierze i chrześcijańskich wartościach – zakończył abp Grušas.

W uroczystej Eucharystii wzięli udział: Premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z członkami prezydium Sejmu i Senatu, posłami i senatorami oraz kierownictwem kancelarii obu izb. Obecni byli także przedstawiciele rządów i parlamentów m.in. krajów dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Węgier, Mołdawii i Gruzji.

Po mszy goście uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Polsko-Litewskiej, a potem przeniosą się do Centrum Spotkania Kultur, gdzie odbędzie się spotkanie poświęcona europejskiemu znaczeniu dziedzictwa Unii oraz koncert. Równolegle będzie miało miejsce uroczyste spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa. Obchodom będzie też towarzyszyć oficjalna prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji 450-lecia.

1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie podpisany został akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego. Powołana w ten sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z najpotężniejszych organizmów politycznych ówczesnej Europy.

W specjalnej uchwale podjętej niedawno przez posłów podczas 82. posiedzenia Sejmu podkreślono, że „ polsko-litewska unia umożliwiła narodziny wyjątkowego systemu państwowości i była jednym z najważniejszych wydarzeń stulecia na kontynencie”.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Jakie owoce spotkania papieża w Władimirem Putinem?

30 czerwca 2019  / Świat

Zapowiedziana na 4 lipca audiencja Franciszka dla prezydenta Rosji Władimira Putina jest niewątpliwie dobrą wiadomością, ale nie spodziewam się po niej wielkich rewelacji – powiedział katolicki arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi. W rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych Agensir przedstawił on swoje nadzieje i przemyślenia związane ze zbliżającym się wydarzeniem.

Seminaryjna formacja nie wystarcza

30 czerwca 2019  / Polska

Życie pokazuje, że seminaryjna formacja księży nie wystarcza; “Dzisiaj mentalność młodzieży zmienia się tak szybko, że młody człowiek, który przyszedł do seminarium, po sześciu latach już młodych ludzi nie rozumie” – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (PWTW). Dziś ogłoszono, że uczelnia otwiera Szkołę Duszpasterzy Młodzieży.

Uczeń Chrystusa musi być rozmiłowany w swoim Panu

30 czerwca 2019  / Świat

Bycie uczniem Chrystusa wymaga wędrowności, gotowości i stanowczości, aby odwzajemnić bezcenną łaskę Boga, z miłości dla Pana – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Uzyskaj dostęp do:

  • 3603 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
  • 36 scenariusze katechez,
  • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
  • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 71 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza