Bp Stułkowski: to od nas zależy, czy za sto lat w Polsce będą kościoły

12 grudnia 2022  / Polska
Powrót do aktualności
Bp Stułkowski: to od nas zależy, czy za sto lat w Polsce będą kościoły

Bp Szymon Stułkowski poświęcił nowy ołtarz i kościół po generalnym remoncie w parafii Rogotwórsk w diecezji płockiej. - To od nas zależy, czy ten pięknie odrestaurowany kościół za sto lat będzie jeszcze domem Bożym i bramą niebios. To od nas zależy, czy ścieżki do tego miejsca będą wydeptywane - zwrócił się do parafian biskup płocki.

Biskup powiedział w homilii stwierdził, że w Kościele płockim idzie się drogą przodków już niemal 950 lat. Przodkowie poznali Jezusa i przekazywali to doświadczenie kolejnym pokoleniom. To od wierzących zależy, czy pięknie odrestaurowany kościół za sto lat będzie jeszcze domem Bożym i bramą niebios.

- To od nas zależy, czy będziemy wydeptywać ścieżki do tego miejsca. (...) Kochajcie to miejsce, przychodźcie tu, zatroszczcie się o to, żeby ci, którzy będą tu po was odkryli, że tu jest dom Boży i brama do nieba - zaakcentował bp Stułkowski.

Życzył też wspólnocie, aby św. Wawrzyniec, patron męczennik, wypraszał wielką miłość do Pana Boga i kościoła parafialnego.

Na zakończenie Mszy św. bp Szymon Stułkowski podziękował ks. Krzysztofowi Błaszczakowi, proboszczowi parafii oraz wspólnocie parafialnej za prace wykonane na rzecz kościoła.

W Mszy św. uczestniczyło wielu gości, obecne były poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu parafii.

***

Pierwsza wzmianka o parafii pw. św. Wawrzyńca w Rogotwórsku z 1335 roku. W 1516 roku postawiono nowy kościół, po spaleniu się poprzedniego. Po jego zniszczeniu, staraniem Pawła Rościszewskiego, kanonika płockiego, wybudowano następny, poświęcony w 1739 roku.

W marmurowym ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks oraz grupa Ukrzyżowania. Na uwagę zasługują też: kropielnica gotycka z różowego granitu wkopana przy wejściu do zakrystii, dwa feretrony barokowe z XVIII wieku oraz tablica inwokacyjna z napisem proszącym o obronę przed zarazą, z datą 1848 r.

źródło: kair.ekai.pl

 
 

 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5930 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza