Świat modli się za Benedykta XVI

29 grudnia 2022  / Polska
Powrót do aktualności
Świat modli się za Benedykta XVI

W związku z gwałtownym pogorszeniem się stanu zdrowia papieża seniora Benedykta XVI w ciągu ostatnich 24 godzin, wielu przywódców Kościoła katolickiego przekazało wezwanie papieża Franciszka do modlitwy.

Tuż po audiencji generalnej Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło, że stan zdrowia Benedykta XVI znacznie się pogorszył. Anglojęzyczne wydanie Vatican News zareagowało błyskawicznie, zamieszczając na portalach społecznościowych modlitwę za Benedykta XVI:

„Módlmy się, Wszechmogący Wieczny Boże, Ty jesteś wiekuistym zdrowiem wierzących w Ciebie. Wysłuchaj naszych modlitw za Twego chorego sługę Benedykta. Błagamy dla niego o pomoc Twego czułego miłosierdzia. Przez Chrystusa Pana naszego”

Dwaj kardynałowie bliscy Josephowi Ratzingerowi, Robert Sarah i Christoph Schönborn, wypowiedzieli się na Twitterze. Emerytowany prefekt dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zachęcał do zjednoczenia się w modlitwie „w tym trudnym i poważnym czasie”. Arcybiskup Wiednia podzielił apel papieża Franciszka do Austriaków i przypomniał o silnej więzi łączącej niemieckiego papieża z jego ojczyzną.

Przesłanie z modlitwą za papieża-seniora wystosował też przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji abp Eric de Moulins-Beaufort: „Panie, katolicy Francji, w jedności z papieżem Franciszkiem i całym Kościołem, powierzają Ci Twojego sługę Benedykta XVI i tych, którzy nad nim czuwają”.

Biskup Rudold Voderholzer z Ratyzbony - diecezji, w której pracował brat papieża, ksiądz Georg Ratzinger - wyraził „wielkie zaniepokojenie” i wezwał wszystkich wiernych do modlitwy za 265. papieża. Biskup Stefan Oster z Pasawy w Bawarii, rodzinnej diecezji Josepha Ratzingera, powiedział, że spotkał się z nim w listopadzie ubiegłego roku i choć był słaby fizycznie, to jednak przytomny umysłowo. „Jeśli teraz jest jeszcze słabszy, to łatwo sobie wyobrazić, że jest na ostatnim etapie swojej ziemskiej wędrówki” - powiedział. Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode przyłączył się do wezwania do modlitwy za człowieka, który był jego nauczycielem w seminarium.

Swoją bliskość wyraziły także dwie konferencje episkopatu, do których należał Benedykt XVI. Biskup Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK), powiedział, że przyłączył się do wezwania papieża Franciszka do modlitwy i poprosił wiernych w Niemczech o modlitwę za Benedykta XVI. Na stronie internetowej DBK opublikowano modlitwę, w której prosi się Boga, by wspomagał papieża-seniora „w jego chorobie i słabości” oraz by odczuwał „solidarność tak wielu ludzi, którzy teraz wstawiają się za nim w modlitwie”.

Kardynał Matteo Maria Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch - do której papież–senior należał jako prymas Italii i biskup Rzymu w latach 2005-2013 - w oświadczeniu wezwał Włochów do wznoszenia w swoich kościołach myśli i modlitw za Benedykta XVI. Wyraził uznanie dla „nowego sposobu”, w jaki podjął on swoją misję jako papież-senior od czasu rezygnacji z urzędu.

Inni kardynałowie, którzy powtórzyli wezwanie papieża Franciszka to m.in. kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru, kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Joseph Zen, biskup emerytowany Hongkongu i kardynał Sean O'Malley, arcybiskup Bostonu. Kardynał Reinhard Marx, kreowany na kardynała przez Benedykta XVI i mianowany przez niego na ordynariusza swej dawnej archidiecezji Monachium-Freising, również zaprosił do modlitwy Bawarczyków.

Za papieża-senora modlą się także uczestnicy 45 Europejskiego Spotkania Młodych w Rostocku.

źródło: kair.ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5930 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza