Homilie codzienne

Data:


 • Jezus uzdrawia chłopca chorego na epilepsję. Przy tym wyrzucił swoim uczniom, że są tak małej wiary, bo nie udało im się uzdrowić chłopca. Wystarczy mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, czyli najmniejsze spośród wszystkich ziaren, aby czynić wielkie rzeczy, nawet te po ludzku niemożliwe. Ciężko jest podejrzewać uczniów o to, że ich wiara była mała. Łatwo nam jest wierzyć w to, że Bóg może uczynić coś wielkiego, że jest wszechmocny. Gdy konkretna sytuacja wymaga od nas naszego zaangażowania, okazuje się, że brakuje nam wiary, odwagi, żeby coś zrobić.

  Czytaj całość
 • Warto sięgać po mniej znane i mniej wyjaśniane księgi biblijne, aby również w nich doszukiwać się tego, co chce nam dziś powiedzieć nasz Pan. Przewodnią myślą teologiczną Księgi Nahuma jest pomsta Boża nad krwawym i niesprawiedliwym ludem asyryjskim. Księga Nahuma to z jednej strony pocieszenie Izraela, z drugiej zaś zapowiedź upadku tych, którzy go ciemiężą. Bóg chce ci dzisiaj powiedzieć, że jeśli trwasz przy Nim, On sam stanie do walki z twoimi wrogami… Często chcemy sami poradzić sobie z naszymi słabościami, grzechami! Może nawet modlimy się do Boga o pomoc, ale tak naprawdę chcemy pokonać to wszystko sami.

  Czytaj całość
 • Relacja miedzy Żydami a Kananejczykami. Kobieta pada na kolana. Miłość matki. Miłość – wiara.

  Czytaj całość
 • Naród Wybrany za odstępstwo od Boga znalazł się w niewoli. Bóg nigdy nie cofa swoich obietnic i po czasie próby i oczyszczenia pozwoli wrócić Izraelitom do ich ojczyzny i odbudować świątynię. Prawdziwa nieczystość może znajdować się w sercu człowieka. Faryzeusze, przywiązani do swoich tradycji, nie byli w stanie tego pojąć i odeszli od Jezusa zgorszeni. W naszym życiu może się również zdarzyć, że jakieś przyzwyczajenie, rutyna czy tradycja zamkną nas na nowość Ewangelii. W takich sytuacjach zwraca się uwagę na to, co zewnętrzne, a nie dostrzega tego, co jest istotne. Taka postawa sprawia, że stajemy się duchowymi ślepcami.

  Czytaj całość
 • Nasze doświadczenie wiary podobne jest do sinusoidy – raz jest dobrze, innym razem gorzej. Św. Piotr poprosił Jezusa o próbę wiary, aby mógł przyjść do Niego po wodzie. Niestety, w ostatniej chwili przestraszył się. Często wielkość problemów wynika z naszego lęku, a nie z realnego zagrożenia. Oddaj wszystkie swoje problemy Bogu.

  Czytaj całość
 • Okrutna scena. Postawa kobiety. Wykorzystać dziecko dla zła. Znieczulica otoczenia. Ginie niewinny człowiek. Przeżycia dziecka. Zabawa kosztem śmierci. Powstanie Warszawskie – opis ewangeliczny. Pamięć o Powstańcach.

  Czytaj całość
 • Jezus przychodzi do ludzi, którzy doskonale Go znają. Rodacy Jezusa zapamiętali Go jako syna cieśli. Dlatego byli zdziwieni, że po latach Jezus Chrystus pojawił się i naucza w tak niezwykły sposób. Nie można być człowiekiem niewiadomego pochodzenia. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, skąd się pochodzi. Każdy z nas mieszka w jakimś środowisku, wśród rodziny, znajomych, przyjaciół. Odkrywa także konkretne role. Ewangelia stawia nam dziś pytania: Czy Jezus miał rodzeństwo? W języku biblijnym bracia i siostry oznacza nie tylko dzieci tych samych rodziców, ale także dalszych krewnych. Kolejne pytanie, które stawia dzisiaj nam Ewangelia: Kim dla nas jest Jezus z Nazaretu? Spotykamy się z Nim podczas każdej Mszy Świętej. On wtedy karmi nas swoim Ciałem i swoją Krwią.

  Czytaj całość
 • Wskazówki dla żony bohatera z filmu. Co robimy, gdy wiemy, że zbliża się koniec naszego czasu? O co się troszczymy? Królestwo niebieskie jest dla wszystkich, ale trzeba być na nie gotowym. Nie wiemy kiedy przyjdzie nam stanąć przed Panem. Potrzeba mojej gotowości na śmierć i życie wieczne.

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 4112 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 172 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza