Homilie codzienne

Data:


 • Imię Eliasz oznacza „Jahwe jest moim Bogiem”. Ten gorliwy prorok podobny do ognia miał odnowić przymierze Boga żywego. Eliasz był bezkompromisowym obrońcą wiary w jednego Boga, ratował naród żydowski od synkretyzmu religijnego. On, charyzmatyczny mąż wielkiej wiary, został wzięty do nieba. Św. Jan Chrzciciel był poprzednikiem Mesjasza. To on spełnił funkcję Eliasza. Naród wybrany w swojej zatwardziałości nie usłuchał go, potraktował jako kolejnego „dziwaka”, choć wielu Jana chętnie słuchało i wyznawało swoje grzechy, przyjmując chrzest. Czy rozumiem rolę Eliasza i św. Jana Chrzciciela jaką odegrali w zapowiedzi przyjścia na ziemię Zbawiciela świata?

  Czytaj całość
 • Posłuchajmy słów proroka Izajasza dzisiaj, w XXI wieku: „gdybyś zważał na me przykazania, stałby się twój pokój jak rzeka”. Obietnice Boga nigdy się nie starzeją. W każdym pokoleniu trzeba je sobie powtarzać. Każde pokolenie staje bowiem przed tą samą decyzją: czy zważać na Boże przykazania czy też je lekceważyć? Pan Bóg nie zmusza nas siłą do zachowania Jego praw i nakazów. Liczy na nasze zaufanie i na naszą rozumność. Dziś wsłuchujemy się ponownie w treść obietnic Boga. Zostały one przypieczętowane krwią Bożego Syna.

  Czytaj całość
 • Lęk dotyka wszystkich aspektów ludzkiego życia. Rzeczywistość odziera z bezpieczeństwa. Przyzwyczajony do martwienia się o wszystko człowiek nie zauważa permanentnej obecności lęku. Jest Ktoś, kto mówi do człowieka „nie bój się”. Bóg wzywa człowieka nie tylko do wyzbycia się lęku, ale również do dokonywania wielkich dzieł. Człowiek nie zawsze dostrzega Bożą interwencję w swoim życiu. Bóg chce przede wszystkim naszego zaufania.

  Czytaj całość
 • Zagubiona owieczka. Decyzja pasterza. Pozostawić inne bez opieki? Dlaczego większa radość? Życiowa sytuacja – mama i jej dzieci. Bezpieczeństwo pozostawionych owiec. „Zabłąkać się”. Wskazywać drogę zagubionym. Pozostawić „zbuntowanych”.

  Czytaj całość
 • Zdrowie fizyczne jest niezmiernie ważne do codziennego, normalnego funkcjonowania. Podobnie jest z naszym duchem. Rachunek sumienia to pierwszy krok sakramentu uzdrowienia. To przypomnienie sobie wszystkich grzechów, które popełniło się od ostatniej spowiedzi. Żal za grzechy to smutek z powodu popełnionych grzechów. Natomiast mocne postanowienie poprawy to wzbudzenie w sobie pragnienia nieobrażania już więcej Boga. Kolejnym krokiem jest wyznanie grzechów. Po spowiedzi należy odprawić pokutę i wynagrodzić Panu Bogu i bliźniemu wyrządzone krzywdy.

  Czytaj całość
 • Współczesne żniwo jest równie wielkie jak biblijne. Żniwa wymagają wielkiego wysiłku i zaangażowania wielu osób. Każdy człowiek jest wezwany, by być robotnikiem przy żniwach. Powszechna znajomość tekstu Pisma Świętego nie oznacza, że ludzie znają jego treść. Trudność w głoszeniu Ewangelii. Ewangelizacja zakłada ciągłość, stałe zaangażowanie. Każdy człowiek jest wezwany do pisania własnej ewangelii, którym jest podążanie za Chrystusem.

  Czytaj całość
 • „Cień czynu” decyduje o długości czyśćca. „Jutro” każdy z nas stanie przed Bogiem. Chrystus najpierw ukaże się jako cierpiący, to cierpienie to nasza grzeszność. Przewidywana sceneria naszego pogrzebu. Ujrzymy każdy nasz grzech z „drugiej” strony. Po „drugiej stronie” wszystko ma swoją wartość. Św. Faustyna postawiona przed wyborem. Określenie dnia czyśćca. Ta scena ma nas prowadzić do dziękczynienia Bogu za Miłosierdzie.

  Czytaj całość
 • W dzisiejszym świecie liczy się głównie umiejętność „sprzedania” towaru albo usługi. Ludzie bardzo łatwo nabierają się na „piękne słowa”, którymi reklamuje się owe „produkty”. «Nie każdy, kto mówi Mi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie». Wszelkie techniki manipulacji słowem są domeną złego ducha. Jezus uczy nas, że prawdę zawsze da się zweryfikować. Wielu deklaruje się dziś jako wierzący, ale czy dzięki temu świat staje się lepszy? Wielu z nas tylko deklaruje tożsamość chrześcijańską, a wcale nią nie żyjemy. Czy nie jesteśmy ludźmi wyznającymi wiarę bez pokrycia w czynach?

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 4766 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 254 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza