Homilie niedzielne i świąteczne

Filtruj:Data:


 • Co dzieje się z naszymi dziecięcymi marzeniami o życiu szczęśliwym i ciekawym? Dlaczego wygrywa szarość i przeciętność, a wszystko to nazywane jest przez nas „wolą Bożą?” W szarym życiu, które koniec końców nie jest realizacją marzeń, wiara też staje się bezbarwna! Wolą Boga jest to, byśmy na tym świecie odnaleźli szczęście – i nie jest to jedynie szczęście w znaczeniu życia wiecznego, ale szczęście „tu i teraz”! Zaufanie to klucz, który otwiera serce Boga! Poprzez zaufanie dajemy Panu przyzwolenie, by działał cuda w naszym życiu i odmieniał je zupełnie tak, jak w historiach cudownych uzdrowień z trądu.

  Czytaj całość
 • 9 paź
  2022

  Trąd to nawet dzisiaj straszna choroba. Wiedzą o tym dobrze misjonarze pracujący w krajach afrykańskich. Jezus Chrystus uzdrawia a uzdrowionych wysyła do kapłanów, by urzędowo stwierdzono fakt ich uzdrowienia. Uzdrowienie z trądu wiąże się ściśle z wybawieniem z trądu duchowego. Prosimy dziś o postawę wdzięczności dla nas samych i naszych najbliższych.

  Czytaj całość
 • 9 paź
  2022

  Proszę, dziękuję i przepraszam to bardzo ważne trzy słowa. Tego, kto ich nie używa, można porównać do człowieka, który chodzi w podartym ubraniu. Trąd to bardzo ciężka choroba. Ciało każdego człowieka, który zachorował na trąd pokrywało się strupami. Oprócz tego chory nie mógł wejść do miasta i błąkał się po pustyni. Pan Jezus uzdrowił dziesięciu trędowatych. Tylko jeden z nich poszedł do Jezusa i podziękował Mu za uzdrowienie. Dziewięciu pozostałych tego nie zrobiło. Grzech niszczy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, oddala nas od Niego. Potrzebujemy lekarza, który zdiagnozuje naszą chorobę i da odpowiednie lekarstwo. Takim lekarstwem dla naszej duszy jest spotkanie Pana Jezusa w sakramencie pokuty i pojednania. Aby dobrze przygotować się do spowiedzi należy spełnić pięć warunków sakramentu pokuty. Pomoce: Stuła. Duży rysunek serca.

  Czytaj całość
 • 2 paź
  2022

  Jezus dziś przychodzi do nas w drugim człowieku. Nie lubimy i nie akceptujemy dobroci na pokaz. Jednak w każdym człowieku istnieje pokusa, aby być zauważonym, gdy czyni dobro. Słowo Boże wskazuje nam właściwy sposób czynienia dobra: Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”.

  Czytaj całość
 • 2 paź
  2022

  Obserwując otaczający nas świat, odnosimy wrażenie, że Bóg milczy wobec krzywdy, ucisku i przemocy. W każdej chwili jesteśmy zaproszeni, by pogłębiać naszą wiarę, nasze zaufanie wobec Boga. Starajmy się także iść za głosem tej prośby i podejmijmy starania o umocnienie i ugruntowanie naszej wiary. Bez wiary nie będziemy w pełni przekonani o głębokim sensie naszego współcierpienia z Chrystusem.

  Czytaj całość
 • 2 paź
  2022

  Bóg obok świata materialnego stworzył świat istot duchowych. Należą do niego duchy czyste, które nazywamy aniołami. Aniołów jest niezliczona rzesza i są przeznaczeni do różnych zadań. Zgodnie z tekstem Biblii zostały duchy czyste pogrupowane w chórach anielskich, które ukazują zarazem ich zadania. Warto przypomnieć sobie słowa św. Augustyna, który mówi: „«Anioł» oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? – Duch. Pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem”. Pomoce: Obrazki aniołów. Wykres pokazujący konkretne chóry anielskie. Obraz Anioła Stróża. Modlitwa do Anioła Stróża. Piosenka Magdy Anioł: „Aniele niebieski Posłańcu”.

  Czytaj całość
 • 25 wrz
  2022

  Dobra ziemskie są wspólne. Prawdziwym bogactwem jest życie z Bogiem. Ewangelia stale ostrzega przed doczesnym bogactwem – przed zbytnim przywiązaniem. Człowiek ubogi jest wielkim skarbem. Wspomaganie ubogich naszych obowiązkiem.

  Czytaj całość
 • 25 wrz
  2022

  Głównym tematem dzisiejszej liturgii słowa jest bogactwo. Jako eksperta od spraw bogactwa wysłuchamy samego Boga. Posiadanie pieniędzy nie jest niczym złym. Staje się to niebezpieczne, gdy człowiek zaczyna przywiązywać do nich zbyt wielką wagę. Bardzo ciekawą charakterystykę bogacza ukazuje nam dzisiejsza przypowieść. Ów bogacz skupiał się wyłącznie na swoich potrzebach, nie dostrzegając innych ludzi. To właśnie pokazuje, co może stać się z osobą owładniętą przez pieniądze. Werset przed Ewangelią ukazuje nam zupełnie inny rodzaj ubóstwa i bogactwa, który odniesiony jest przez św. Pawła do człowieczeństwa i bóstwa. Bóg przychodzi, żeby obdarzyć nas Swoim bogactwem.

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 5173 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
 • 36 scenariuszy katechez,
 • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
 • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 276 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza