Aktualności

 • Jom Kipur – żydowski dzień postu i pokuty

  25 września 2023  / Polska

  W Izraelu wszystko zatrzymuje się na jedną dobę – lotnisko jest zamknięte, transport publiczny jest zawieszony, religijni Żydzi przez 25 godzin wstrzymują się od spożywania wody i jedzenia. W Jom Kipur wszyscy gromadzą się, aby stanąć przed Bogiem i zjednoczeni w modlitwie prosić o Jego przebaczenie. Dziś wieczorem rozpoczyna się Jom Kipur – Dzień Przebłagania – najbardziej uroczysty dzień roku. O duchowym i biblijnym znaczeniu tego święta mówi dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, specjalistka współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich z Izraelskiego Centrum Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich w Galilei.

 • Czy kazanie i homilia to to samo?

  22 września 2023  / Polska

  Kiedy mówimy o "kazaniu" czy "homilii", możemy myśleć, że odnosimy się do tego samego zjawiska. Chociaż w potocznym języku terminy "kazanie" i "homilia" są często używane zamiennie, te dwa pojęcia mają różne znaczenia i odnoszą się do różnych aspektów duchowej komunikacji. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są kazania i homilie, jakie są ich różnice oraz czym powinny się one charakteryzować.

 • Kard. Ryś: Jeśli poddamy się Duchowi Świętemu, to staniemy się innym Kościołem!

  18 września 2023  / Polska

  – Dzisiejsza liturgia otwiera przed nami dwa piękne lata i jeśli w tym czasie poddamy się Duchowi Świętemu, to nie tylko przeczytamy dokument końcowy Synodu naszej archidiecezji, tylko staniemy się, daj Boże, innym Kościołem! – mówił kard. Grzegorz Ryś. Dziś w południe Mszą święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego zainaugurowano mające trwać dwa lata synody parafialne, których celem jest przedyskutowanie i wprowadzenie ustaleń IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej w lokalnych wspólnotach.

 • Bp Milewski do sportowców: Chrystus jest najlepszym Trenerem

  12 września 2023  / Polska

  - Chrystus uczy jak wygrywać, jak cierpieć po przegranej, jak podnosić się po błędach, jak wchodzić na szczyty. On jest najlepszym Trenerem. Niech towarzyszy wam w życiu i na sportowych arenach - życzył sportowcom bp Mirosław Milewski, podczas dorocznej Mszy św. w katedrze dla ludzi sportu.

 • Prymas Polski: Kościół musi być wierny tylko Chrystusowi

  4 września 2023  / Polska

  „Kościół musi być wierny Chrystusowi i temu wszystkiemu, co On dla niego zamierzył” - mówił 3 września w Podstolicach Prymas Polski abp Wojciech Polak przypominając, że zamierzeniem tym z całą pewnością nie jest działalność socjalna, kulturalna, a tym bardziej polityczna, ale „wyznawanie z pokorą i odwagą wiary i świadczenie jej w miłosierdziu”.

 • Rosja: kapłan prawosławny poświęcił 8-metrowy pomnik J. Stalina

  21 sierpnia 2023  / Polska

  Proboszcz prawosławnej parafii Ikony Matki Bożej Wszechkrólowej w wiosce Rusanowo, w obwodzie pskowskim koło granicy z Estonią, ks. Antonij Tatarincew, poświęcił 8-metrowy pomnik Josifa Stalina na terenie zakładu "Mikron" w Wielkich Łukach. Udział duchownego w tej uroczystości wywołał reakcję ze strony kierownictwa eparchii (diecezji) wielkołuskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), które zapewniło, że nastąpiło to bez jego błogosławieństwa i zgody, a działania takie "nie odzwierciedlają stanowiska duchowieństwa RKP i wyrażają osobiste poglądy i przekonania tych duchownych".

 • Polscy wolontariusze ŚDM w Lizbonie: pomagając innym, czujemy się potrzebni

  7 sierpnia 2023  / Świat

  Bardzo lubią pomagać innym, dzięki czemu czują się potrzebni. Tacy są polscy wolontariusze pomagający w sprawnym przebiegu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

 • Przystanek Jezus 2023 czeka na młodych

  31 lipca 2023  / Polska

  Baza Przystanku Jezus w Trzcińcu jest już gotowa na przyjęcie ewangelizatorów, którzy od niedzieli zjeżdżają się do niej z różnych stron Polski. Od kilku godzin rozbrzmiewają już dźwięki muzyki w wykonaniu przystankowego zespołu, który szlifuje utwory mające pomóc uczestnikom wydarzenia w dobrym przeżyciu modlitwy i innych formacyjnych spotkań. Zawiązanie wspólnoty nastąpi dziś o godz. 16. pod hasłem: "Aby byli jedno".

Uzyskaj dostęp do:

 • 5632 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
 • 36 scenariuszy katechez,
 • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
 • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 326 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.