Bp Milewski do sportowców: Chrystus jest najlepszym Trenerem

12 września 2023  / Polska
Powrót do aktualności
Bp Milewski do sportowców: Chrystus jest najlepszym Trenerem

- Chrystus uczy jak wygrywać, jak cierpieć po przegranej, jak podnosić się po błędach, jak wchodzić na szczyty. On jest najlepszym Trenerem. Niech towarzyszy wam w życiu i na sportowych arenach - życzył sportowcom bp Mirosław Milewski, podczas dorocznej Mszy św. w katedrze dla ludzi sportu.

Bp Mirosław Milewski w homilii podkreślił, że życie - także sportowca, można przyrównać do biegu ku celowi wiekuistemu, ku wieczności, w którym „wszyscy mogą być zwycięzcami”.

Zaznaczył, że doroczna Msza św. w katedrze jest okazją do podziękowania Bogu za dar sportu, za sportowców, prezesów, trenerów, działaczy - to zastępy ludzi, dzięki którym kibice przeżywają niezapomniane chwile wzruszenia: - Jestem wam wdzięczny za proste gesty wiary, które budują nasze serca i umacniają wiarę, za to, że wybiegając na boisko robicie znak krzyża, że jesteście na niedzielnej Mszy św. - zwrócił się do ludzi sportu biskup pomocniczy.

Poprosił, aby w obliczu rozwoju różnych technologii i zmian kulturowych „walczyli z wszelkimi wypaczeniami w sporcie”. Jednym z nich jest brak szacunku do ciała. Ciało sportowca musi być chronione, „nie wolno traktować go jak narzędzia, które można wzmocnić za wszelką cenę, przy użyciu nielegalnych zabiegów czy środków farmakologicznych”.

- Jesteście idolami dla wielu ludzi, szczególnie młodych, dlatego ważne jest, abyście swoim stylem życia mogli stawać się dla nich prawdziwymi wzorami. Bądźcie świadomi, że styl, w którym uprawiacie sport, wpływa na kibiców i może bardziej lub mniej pozytywnie wpływać na ich działanie. Swoją postawą na zawodach i poza boiskiem promujcie wartości, które dziś są nieco odsuwane na dalszy plan: lojalność, wytrwałość, przyjaźń, wspólnotę, solidarność - wymienił bp Milewski.

Dodał, że sport jest „areną do upowszechniania wartości chrześcijańskich i przestrzenią do dawania świadectwa”. Zauważył, że wielu sportowców nie wstydzi się tego, że wierzy w Boga. Chętnie mówią oni innym ludziom, że wiara daje im właściwy azymut. Niedawno, podczas Światowych Dni Młodzieży w portugalskiej Lizbonie podobne świadectwo wygłosił Olivier Giroud, gwiazda AC Milan. Wezwał on młodzież, aby „stali się uczniami - misjonarzami, spokojnie przyjmując wiarę w Jezusa, zaprosili Boga do swojego życia”.

Na zakończenie bp Milewski życzył uczestniczącym w Mszy św. zawodnikom, trenerom, działaczom sportowym, dziennikarzom sportowym, aby w chwili, gdy będą zdawać przed Bogiem rachunek ze swojego życia, ze zgrupowań, treningów, turniejów, olimpiad, igrzysk czy relacji sportowych - mogli odnieść do siebie najbardziej znany fragment Ewangelii, odnoszący się do sportu, a zapisany przez św. Pawła Apostoła dwa tysiące lat temu: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (por. 2 Tm 4,7).

Na Mszy św. dla osób związanych ze sportem obecne były poczty sztandarowe Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, Płockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Klubu Masovia Płock, Płockiego Klubu Olimpijczyka. Zawodnicy przyszli na nią w koszulkach klubowych.

źródło: kair.ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Jom Kipur – żydowski dzień postu i pokuty

25 września 2023  / Polska

W Izraelu wszystko zatrzymuje się na jedną dobę – lotnisko jest zamknięte, transport publiczny jest zawieszony, religijni Żydzi przez 25 godzin wstrzymują się od spożywania wody i jedzenia. W Jom Kipur wszyscy gromadzą się, aby stanąć przed Bogiem i zjednoczeni w modlitwie prosić o Jego przebaczenie. Dziś wieczorem rozpoczyna się Jom Kipur – Dzień Przebłagania – najbardziej uroczysty dzień roku. O duchowym i biblijnym znaczeniu tego święta mówi dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, specjalistka współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich z Izraelskiego Centrum Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich w Galilei.

Czy kazanie i homilia to to samo?

22 września 2023  / Polska

Kiedy mówimy o "kazaniu" czy "homilii", możemy myśleć, że odnosimy się do tego samego zjawiska. Chociaż w potocznym języku terminy "kazanie" i "homilia" są często używane zamiennie, te dwa pojęcia mają różne znaczenia i odnoszą się do różnych aspektów duchowej komunikacji. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są kazania i homilie, jakie są ich różnice oraz czym powinny się one charakteryzować.

Kard. Ryś: Jeśli poddamy się Duchowi Świętemu, to staniemy się innym Kościołem!

18 września 2023  / Polska

– Dzisiejsza liturgia otwiera przed nami dwa piękne lata i jeśli w tym czasie poddamy się Duchowi Świętemu, to nie tylko przeczytamy dokument końcowy Synodu naszej archidiecezji, tylko staniemy się, daj Boże, innym Kościołem! – mówił kard. Grzegorz Ryś. Dziś w południe Mszą święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego zainaugurowano mające trwać dwa lata synody parafialne, których celem jest przedyskutowanie i wprowadzenie ustaleń IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej w lokalnych wspólnotach.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5632 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 326 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza