Homilie niedzielne i świąteczne

Filtruj:Data:


 • 17 cze
  2018

  Procesja Bożego Ciała – obrazem pielgrzymującego Kościoła. Kim jest dla mnie Chrystus w Eucharystii? Boży zasiew – łaska sakramentu Chrztu. Królestwo Boże, to życie, które ma się w nas rozwijać, poprzez różne etapy wzrostu. Piąty ołtarz Bożego Ciała – dusza każdego z nas. Czy wzrastam w wierze, która została zasiana w mym sercu przez łaskę Chrztu św.?

  Czytaj całość
 • 17 cze
  2018

  W kolejną niedzielę przychodzimy do naszej świątyni, by Panu przedstawić nasze osobiste sprawy – radości i troski naszego ludzkiego życia. Pan nas zna, zna nasze życie i pragnie po raz kolejny nasycić nas swoim Słowem i Ciałem. W liturgii słowa spotykamy dzisiaj proroka Ezechiela, który na podstawie obrazu drzewa mówi o wzroście i potędze Narodu Wybranego. Kolejnym bohaterem dzisiejszej liturgii słowa jest św. Paweł, który uczy nas zaufania Panu i mocy wiary. W Ewangelii czytamy dwie przypowieści: o zasiewie i o ziarnku gorczycy. Obie mówią o wzroście królestwa niebieskiego. Dzisiejsza liturgia słowa wspiera dążenia do pracy na rzecz rozwoju Królestwa Bożego – najpierw we mnie, bym i ja mógł się stać tym, na którym może się wesprzeć każdy potrzebujący mocy wiary. Kościół Święty, którym jesteśmy, potrzebuje świadectwa naszego życia.

  Czytaj całość
 • 17 cze
  2018

  Przypowieść o ziarnku gorczycy jest bardzo prosta w swej wymowie. Nie trzeba jej zbytnio tłumaczyć dzieciom. Celem homilii jest zwrócenie uwagi na rolę słowa Bożego, które zasiane w ludzkim sercu, tak jak ziarno zasiane w ziemię, wydaje plon. Dzieci powinny z radością przyjąć prawdę, że Jezus zasiewa słowa Ewangelii w ich sercu. Te słowa wyrosną w ich sercu i wydadzą plon. Homilia ma formę pouczającej baśni afrykańskiej autorstwa ks. Romualda Bakuna CM, który wiele lat głosił Ewangelię w Kongo. Pochodzi ze zbiorów prywatnych ks. Andrzeja Ziółkowskiego i do tej pory nie była publikowana. Dla wzbogacenia przekazu treści proponuję, aby tę baśń opowiedzieć z podziałem na role: narrator, ojciec, starszy brat, młodszy brat, żona młodszego brata. Homilię tę można przekazać w sposób bardziej teatralny i wykorzystać ją podczas szkolnej katechezy, na zbiórkach ministranckich, w czasie spotkań ze scholą, a nawet w czasie szkolnych rekolekcji dla dzieci i gimnazjalistów. Można się nią też posłużyć, pouczając dzieci, że w czasie wakacji winny pomagać swym rodzicom w drobnych pracach domowych, polnych, w ogrodzie itp.

  Czytaj całość
 • 10 cze
  2018

  Grzech pierwszych rodziców skutkuje kłamstwem. Diabelska pokusa zawsze sprawia wrażenie interesującej i dobrej, ale jednocześnie posługuje się kłamstwem lub niedopowiedzeniami. Człowiek, który nie współpracuje z łaską Bożą, jest otwarty na diabelskie pokusy. Jezus pokazuje nam, jak należy pokonać szatana oraz wskazuje na siebie jako źródło mocy do pokonywania diabelskich pokus. Posłuszeństwo Jezusowi jest gwarantem duchowego wzrostu. Maryja pierwszą posłuszną służebnicą Pańską.

  Czytaj całość
 • Zło wykorzystuje kłamstwo, aby zwabić człowieka w swoje sidła. Jest łudząco podobne do dobra, dlatego ktoś, kto nie potrafi dobrze go ocenić, przyjmuje je jako dobro. Człowiek, który nie potrafi odróżnić dobra od zła, wpada w pułapkę szatana i wybiera pokusę. Wielu ludzi przeżywa różnorakie problemy: ekonomiczne, społeczne, zdrowotne, duchowe. Często problemy te przytłaczają nas tak bardzo, że nie potrafimy się odnaleźć. Człowiek jest zrezygnowany, wydaje mu się, że już nic nie ma sensu. Jednak nie wolno poddawać się zwątpieniu. Należy szukać ratunku u Pana. Bóg troszczy się o każdego człowieka, nie pozwoli, aby stała się nam krzywda.

  Czytaj całość
 • 10 cze
  2018

  Pan Jezus podejrzewany o związki z Belzebubem próbuje się tłumaczyć przed uczonymi w Piśmie. Nikt nie lubi, gdy go oskarżają. Jezusowi jest bardzo przykro, że nikt nie chce Go zrozumieć. Maryja wspiera swojego Syna. Jest zawsze w pobliżu, gdy Syn Jej potrzebuje. Najlepszy sposób na bycie blisko Jezusa to codzienna lektura Pisma Świętego. Homilia zakłada prowadzenie dialogu z dziećmi. Gdyby to było niemożliwe, pewne elementy trzeba przeformułować.

  Czytaj całość
 • Otwarcie serca w najtrudniejszej chwili to objawienie się miłości. Na końcu pozostanie tylko miłość. Ona jest u źródeł, to ją trzeba kontemplować w Sercu Pana Jezusa. Motywem przewodnim litanii do Serca Pana Jezusa jest Serce jako gorejące ognisko miłości. Cierpienie i śmierć są tylko środkiem do objawienia pełni, narzędziem, które w rękach Boga staje się drogą, którą On sam podejmuje, by z nami przemierzać szlaki ludzkiej egzystencji. Żydzi pragnęli ukryć zbrodnię, by nie zepsuć sobie święta. Żołnierzom rzymskim było to obojętne, bo chcieli już odpocząć, chcieli szybko zakończyć egzekucję. Jezus skonał wcześniej, ale dla pewności jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok. Ta włócznia stała się kluczem, bo natychmiast wypłynęła z Serca krew i woda.

  Czytaj całość
 • 3 cze
  2018

  Co trzecia osoba w Polsce określa swój poziom zmęczenia jako wysoki, a jest to wynikiem nadmiaru obowiązków zarówno w pracy, jak i w domu oraz małej ilości snu. Nasz Bóg jest niesamowity, bo w swojej wielkości nie tylko myśli globalnie o zbawieniu człowieka, ale troszczy się również o najmniejsze detale naszego codziennego życia… Każdy dzień stworzenia był bardzo dobry, ale tylko jeden z nich został dniem błogosławionym! Sen jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o odpoczynek… Telewizor, komputer i Internet mogą stanowić ciekawy relaks i oderwanie myśli od spraw związanych z pracą i codziennymi obowiązkami… Ale czy o to tak naprawdę chodzi w Szabacie?!

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 3070 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza