Homilie niedzielne i świąteczne

Filtruj:



Data:


 • Maryja dostrzega brak w sercu człowieka. Ludzie, którym doskwiera brak czegoś ważnego, nie mają w sobie życia, nie mają w sobie radości, są zagubieni. Powrót do słuchania i wypełniania słowa Bożego jest lekiem na nasze ludzkie braki. Wrażliwość Matki, wrażliwością Syna. Maryja jest pewna, że jej Syn odpowie na ludzkie – nawet niewypowiedziane – prośby. Od pełnego oddania człowieka, do cudu Boga. Współpraca człowieka z Jezusem, trud człowieka i działanie Jezusa, daje niezwykłe owoce. Słudzy napełnili stągwie całkowicie. A Jezus na całkowitość człowieka odpowiada również całkowitością. Zamienia w wino całą przygotowaną wodę. Trud sług nie poszedł na marne. Jezus nas przemienia, nawet jeśli tego nie dostrzegamy.

  Czytaj całość
 • W sierpniu przeżywamy wielkie święta maryjne, jest to miesiąc powszechnego pielgrzymowania do miejsc związanych z kultem Matki Boga. Historia Jasnej Góry na stałe wpisała się złotymi zgłoskami w dzieje naszego narodu, który miejsce to nazywa Tronem Matki i Królowej. Wielu naszych rodaków gromadzi się dzisiaj u stóp Czarnej Madonny, przynosząc Matce Chrystusa różne intencje; gromadzą się wielcy tego świata i prości czciciele Maryi.

  Czytaj całość
 • Piosenka „Czarna Madonna” opowiada nam o Matce Boskiej Częstochowskiej. Ikonografia i wymowa jasnogórskiego obrazu. Ciemne oblicze i rysy na twarzy Matki Bożej. Maryja ukazująca Jezusa jako kochanego Syna i naszego Nauczyciela. Sanktuarium częstochowskie polską Kaną. Aby dzieci lepiej zapamiętały homilię, warto im pokazać wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Homilii towarzyszy wspólne śpiewanie pieśni „Czarna Madonna” – tekst należy rozdać dzieciom lub wyświetlać na ekranie.

  Czytaj całość
 • 19 sie
  2018

  Słowa Chrystusa o chlebie, który zstępuje z nieba i jest Jego Ciałem, nie są łatwe do zrozumienia. Trudno uwierzyć, że w kawałku białego chleba eucharystycznego jest obecny prawdziwy Chrystus. Każda Msza św. jest pamiątką śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest ona uobecnieniem najważniejszych wydarzeń zbawczych, które kiedykolwiek dokonały się w historii świata. Wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa są największymi znakami miłości Boga do człowieka. Każda Eucharystia przypomina miłość Boga i ją objawia. Otrzymaliśmy Eucharystię od Chrystusa jako największy dar, ponieważ jest to dar z samego siebie, dar z Jego własnej osoby.

  Czytaj całość
 • 19 sie
  2018

  Mądrość i inteligencja to nie to samo. Możesz pić ze źródła górskiego albo z bajorka – jakaż różnica! Cechy prawdziwej mądrości to umiejętność przewidywania i podejmowania decyzji, praktyczność, zaangażowanie, myślenie o sobie i o innych. Poziom IQ niewiele znaczy, gdy brakuje mądrości życiowej. Dojrzałych ludzi charakteryzują rozwaga i roztropność. „Pozjadanie wszystkich rozumów” oznacza brak rozumu. Zachowajmy w sercu aż pięciokrotnie powtarzane zdanie: Ja jestem chlebem żywym… jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki! (por. J 6,51). Bóg do niczego nie zmusza, jednak tylko ten Chleb da nam szczęście. Bóg pragnie obdarować nas życiem wiecznym!

  Czytaj całość
 • 19 sie
  2018

  W homilii akcentujemy radość z tego, że Chrystus wciąż się nam daje jako Pokarm. Przypomina nam, abyśmy spożywali Jego Ciało i pili Jego Krew, bo są one pokarmem na drogę do wieczności. Wspólnie z dziećmi przypominamy dzień pierwszej Komunii św. – jeden z najpiękniejszych dni w życiu – dzień zjednoczenia się z Jezusem. Pamiątki, które dzieci otrzymały od najbliższych, nie tylko mają przypominać ten dzień, ale winny uczyć wdzięczności. Pomoce: pamiątki pierwszej Komunii św. – medalik, książeczka do nabożeństwa, krzyżyk, różaniec, album z fotografiami, nagranie na CD i inne. Proponuję, aby wszystkie je włożyć do pudełka z napisem „Pamiątki pierwszej Komunii świętej”. W trakcie homilii kaznodzieja – wyjmując je po kolei – będzie jak uczony w Piśmie, który staje się uczniem królestwa niebieskiego i "podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare" (Mt 13,52).

  Czytaj całość
 • Wniebowzięcie – znak nadziei dla potomstwa Adama i Ewy. Stworzenie bez stwórcy marnieje (Sobór Watykański II, Konstytucja duszpasterska o Kościele „Gaudium et spes”, 36). Maryja świątynią Boga Wcielonego. 1 listopada 1950 r. Ojciec Święty Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Maryja Wniebowzięta – znakiem nadziei niezawodnej.

  Czytaj całość
 • Wizja apokaliptycznego smoka jest przerażająca. Już sam opis przyprawia człowieka o ciarki na plecach. Smok jest straszliwy. Nikt z nas z pewnością nie chciałby zetknąć się kiedykolwiek z taką kreaturą. Apokalipsa jest księgą pełną symboli. Smok jest wyraźną aluzją do szatana, księcia ciemności. Św. Jan widział szatana, jego odrażającą postać, dlatego tak go opisał. Jakoś nie myślimy o szatanie w ten sposób. Gdybyśmy sobie uświadomili, jaką naturę ma grzech, każdy starałby się trzymać od niego jak najdalej. Szatan nas oszukuje; każdą pokusę przedstawia nam jako coś z pozoru dobrego. A my łapiemy się na te kłamstwa, nie dostrzegając prawdziwej natury grzechu. Bóg opiekuje się tymi, którzy do Niego należą. Tak jak opiekował się Niewiastą na pustyni, kiedy to zagrażało jej niebezpieczeństwo ze strony smoka. Dba o to, żeby nikomu z tych, którzy Go kochają, nie stała się krzywda.

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 3156 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza