Homilie niedzielne i świąteczne ,13 stycznia 2019

Dorośli Niedziela 13 sty
2019

Niedziela Chrztu Pańskiego (homilia dla dorosłych)

Daty / Rok C / Okres Bożego Narodzenia
ks. Zenon Hanas SAC
Iz 42,1–4.6–7; Tt 2,11-14;3,4-7; Łk 3,15–16.21–22

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści, zaloguj się lub załóż konto:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal Pastoralis zawiera między innymi:

 • inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • scenariusze katechez,
 • materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • zamknięte forum kapłańskie,
 • artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej,
 • najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Poniedziałek III Tygodnia Wielkiego Postu - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

25 marca 2019

Archanioł Gabriel przychodzi do Matki Najświętszej, aby przekazać Jej wolę Najwyższego – Maryja ma zostać Matką Syna Bożego. Całe niebo drży, jaka będzie odpowiedź Matki Najświętszej, Bóg zaakceptowałby Jej odmowę, bo szanuje naszą wolność. Po chwili milczenia padają tak długo wyczekiwane słowa: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa”. Maryja przez całe swoje życie była wierna słowu, które powiedziała do Archanioła Gabriela. Konsekwencje tej decyzji będzie musiała ponosić przez całe swoje życie. Za każdym razem, kiedy jest nam ciężko i źle, trzeba nam prosić o pomoc i wsparcie Tej, która przyjęła niewyobrażalny ból i cierpienie. To Ona przyjmuje każdego z nas jak swoje dziecko. Maryja uczy nas, jak przyjmować wolę Bożą każdego dnia, niezależnie od tego, co przynosi codzienność.

III Niedziela Wielkiego Postu (homilia dla dorosłych)

24 marca 2019

Okres Wielkiego Postu przeżywamy każdego roku i możemy się zastanawiać, dlaczego wciąż powtarzamy ten okres i słuchamy tych samych czytań biblijnych. Słowo Boże III niedzieli Wielkiego Postu zachęca nas do refleksji nad naszą relacją do Boga. Trzeba ciągle na nowo odczytywać wezwanie Jezusa: Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie (Łk 13,3). Bóg objawił się Mojżeszowi i wybrał go, aby wyprowadził naród izraelski z niewoli egipskiej. Bóg troszczy się o ludzi uciemiężonych, prześladowanych i cierpiących. Św. Paweł przypomina wielkie dzieła, których Bóg dokonał dla ratowania Narodu Wybranego. Bóg oczekuje od człowieka odpowiedzi wiary. On nigdy do niczego nie zmusza. Człowiek jest wolny w decyzji wiary.

III Niedziela Wielkiego Postu (homilia dla młodzieży)

24 marca 2019

Uczestnicy Eucharystii winni zrozumieć potrzebę odczytywania znaków czasu w perspektywie Ewangelii, czyli życia zgodnego z nauczaniem Chrystusa. Bóg zawsze daje nam znaki, abyśmy odczytali Jego miłość. Odczytujemy je nie tylko dzięki pouczeniom starotestamentalnych proroków, ale przede wszystkim dzięki pouczeniom uczniów Chrystusa, wśród których św. Paweł wyróżnia się w sposób szczególny. Sam Chrystus w swym nauczaniu posługuje się znakami czasów. Mówił także do tłumów: „Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: «Deszcze idzie». I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: «Będzie upał». I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?” (Ł k 12,54–57).

Uzyskaj dostęp do:

 • 3443 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza