Homilie niedzielne i świąteczne ,23 kwietnia 2018

Święto 23 kwi
2018

Poniedziałek IV Tygodnia Wielkanocnego - Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

Dni powszednie / Wielkanoc dni powszednie / poniedziałek 4 tygodnia wielkanocnego
ks. Piotr Libiszewski
Dz 1,3–8; Flp 1,20c–30; J 12,24–26

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści, zaloguj się lub załóż konto:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal Pastoralis zawiera między innymi:

 • inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • scenariusze katechez,
 • materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • zamknięte forum kapłańskie,
 • artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej,
 • najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

IV Niedziela Wielkanocna (homilia dla dorosłych)

22 kwietnia 2018

Czwarta Niedziela Wielkanocna zwana jest niedzielą Dobrego Pasterza. Słyszałem kiedyś ciekawe stwierdzenie: „gdyby ludzie byli tak przywiązani do Pana Boga, jak zwierzęta do swoich właścicieli – świat byłby zupełnie inny”. Czyż nie jest to prawdą? Pasterz, owce – biblijne obrazy ze świata zwierząt. Bóg „daje życie” – jako Stwórca. Bóg daje życie, gdy powołuje nas z nicości do istnienia. Bóg „daje życie” – jako Zbawiciel. Świadectwo życia – patrzcie, jak oni się miłują (Tertulian). Jezus powołuje wystraszone owce, by stały się odważnymi pasterzami, bo kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony (Mk 16,16).

IV Niedziela Wielkanocna (homilia dla młodzieży)

22 kwietnia 2018

Owce rozpoznają swego Pasterza, idą za Jego głosem. Dobrego Pasterza poznajemy po dziełach: prowadzi na pastwiska i do źródeł; nie zostawia owiec na pastwę losu. Obrazy do kontemplacji: Dobry Pasterz zna swoje owce (J 10,14) po imieniu i osobiście. Panu Jezusowi zależy na owcach, na każdej owcy danej pod Jego pieczę. Dobry Pasterz życie swoje oddaje za owce (J 10,25). A wszystko to z miłości, z dobrej woli. Dobry Pasterz powołuje do siebie! Powołanie to wejście w relację z Jezusem Chrystusem. Nie traktujmy powołania przedmiotowo, jako bilansu zysków i strat. Spoglądajmy na nie podmiotowo, jako zadzierzgnięcie więzi z Synem Bożym.

IV Niedziela Wielkanocna (homilia dla dzieci)

22 kwietnia 2018

Celem homilii jest utrwalenie obrazu Chrystusa jako Dobrego Pasterza. Dzieci rozumieją, że mają być posłuszne swym rodzicom, dziadkom, starszemu rodzeństwu, wychowawcom, nauczycielom. Pouczamy ich, że tak jak dorośli chrześcijanie są posłuszni Chrystusowi, jako swemu Pasterzowi, tak samo dzieci uczą się być Jemu posłuszne. One są „małymi Barankami”, które Jezus – Brama owiec, kocha i chroni. Wzbudzamy w dzieciach zaufanie do Jezusa, naszego najlepszego Pasterza. Psalm 23 ma liczne parafrazy. Najbardziej znane to: Pan jest pasterzem moim, niczego mi nie braknie, na niwach zielonych pasie mnie, nad wody spokojne prowadzi mnie. Przed liturgią uczymy dzieci śpiewać słowa psalmu. Można je zaśpiewać także w trakcie homilii. Kolejną parafrazą i jednocześnie pieśnią wzbogacającą liturgię Mszy św. jest „Pan, mój Wódz i Pasterz”: W. Pan mój Wódz i Pasterz mój, o, jak szczęśliwy mój los. 1. Gdy mnie Pan jako Pasterz prowadzi, wszystko mam czego chcę; W bujnej trawie mi paść się pozwala, na zieloną wiedzie ruń. Do ożywczej prowadzi krynicy, bym spoczął i pokrzepił siły. 2. On mnie wiedzie ścieżkami prostymi, o mnie troszczy się sam. Choćbyś wiódł mnie doliną ponurą, nie ogarnie mnie lęk, Bo nic złego mnie spotkać nie może, gdy czuwasz, Panie, nade mną.

Uzyskaj dostęp do:

 • 2993 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza