Homilie niedzielne i świąteczne ,14 lutego 2018

Święto 14 lut
2018

Środa Popielcowa

Rok B / Wielki Post / Środa Popielcowa
ks. Józef Pierzchalski
Jl 2,12–18; 2 Kor 5,20–6,3; Mt 6,1–6.16–18

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści, zaloguj się lub załóż konto:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal Pastoralis zawiera między innymi:

 • inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • scenariusze katechez,
 • materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • zamknięte forum kapłańskie,
 • artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej,
 • najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (homilia dla dorosłych)

25 marca 2018

Liturgia Niedzieli Palmowej ma dramatyczny przebieg i stawia nas w dwóch przeciwstawnych sytuacjach: najpierw ziemskiej chwały, potem męki Chrystusa. W procesji z palmami witamy Jezusa i rozpoznajemy w Nim potomka rodu Dawida, czyli obiecanego Mesjasza. Nazywamy Go błogosławionym, ponieważ przychodzi w imieniu Boga. Procesje z palmami odbywały się od IV w. i miały przypominać uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Gałązka palmy symbolizuje życie, nadzieję i zwycięstwo. W tej samej liturgii stajemy się świadkami wyniszczenia i upokorzenia Chrystusa. Ludzie, odrzucając Jezusa, wybrali stary porządek świata oparty na złu, przemocy, niesprawiedliwości i egoizmie. Trudno rozpoznać Boga w znieważonym, sponiewieranym i skazanym na okrutną śmierć Jezusie. Krzyż okazał się znakiem zwycięstwa i potwierdzeniem tego wszystkiego, czego nauczał Jezus. Na krzyżu miłość zwyciężyła nienawiść, a życie pokonało śmierć.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (homilia dla młodzieży)

25 marca 2018

Tytuł opery Mozarta może posłużyć za komentarz tego, co wydarzyło się w Jero zolimie: Cosi fan tutte. „Tak czynią wszyscy” – stało się tanią wymówką nieetycznego postępowania. Ewangeliczne wydarzenia opisywane w Niedzielę Palmową ukazują nam bolesną prawdę o konformizmie ludzkiego postępowania. Chrześcijanin powinien być krytycznie nastawiony wobec konformistycznych postaw. Niebezpieczną rzeczą bowiem jest uznawanie masowych zachowań jako kryterium dla naszych decyzji i działania.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (homilia dla dzieci)

25 marca 2018

Celem homilii jest ukazanie radości ludzi witających Chrystusa (wjazd Jezusa do Jerozolimy). Każdy z nas, nie tylko dorośli, ale i dzieci, odwiązuje osiołka, rozściela płaszcze dla Pana Jezusa i rzuca pod Jego stopy zielone gałązki palm. Pouczamy, że nie wszyscy zrozumieli rolę, jaką Jezus wypełnił względem swego Ojca. Konsekwencją tego była Męka i Śmierć Chrystusa (Pasja). Podczas Eucharystii każdy wierzący z radością w sercu oddaje cześć Jezusowi za to, że nas ukochał. Niedzielą Palmową rozpoczynamy ważne dni – Wielki Tydzień. Należy przygotować napisy dużymi literami: TRIDUUM PASCHALNE oraz wyraz HOSANNA w języku hebrajskim. Po liturgii można zrobić prezentację dziecięcych palm, ale taką, aby pochwalić każdą palmę. Wspólną fotografię czy krótki film można zamieścić wraz z notatką na parafialnej stronie www i w parafialnej gazetce. Nagrodzone palmy można wyeksponować w sali szkolnej lub salce katechetycznej.

Uzyskaj dostęp do:

 • 2953 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza