Homilie niedzielne i świąteczne ,20 maja 2018

Młodzież Niedziela 20 maj
2018

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (homilia dla młodzieży)

Rok B / Wielkanoc / Zesłanie Ducha Świętego
o. Robert Więcek SJ
Dz 2,1–11; 1 Kor 12,3b–7.12–13; J 20,19–23

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści, zaloguj się lub załóż konto:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal Pastoralis zawiera między innymi:

 • inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • scenariusze katechez,
 • materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • zamknięte forum kapłańskie,
 • artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej,
 • najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (homilia dla dorosłych)

20 maja 2018

Uczniowie Jezusa z obawy przed wrogim otoczeniem zamknęli się w wieczerniku, rozpamiętując stratę Mistrza i brak perspektyw na przyszłość. Zmartwychwstały nie zna przeszkód. Staje pomiędzy uczniami, choć drzwi były zamknięte. Przenika przerażenie, opór i przygnębienie uczniów. Jezus pozdrawia uczniów, życząc im pokoju. To gest miłości, przebaczenia i braterstwa. Rany Jezusa są drogą do odkrycia znaczenia naszych ran. Tchnienie Ducha Świętego jest aktem stworzenia nowego człowieka. Przebaczająca miłość przynosi nam pokój, który jest z Ducha Świętego.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (homilia dla dzieci)

20 maja 2018

Celem homilii jest ukazać dzieciom ogromną radość Maryi i Apostołów w Dniu Pięćdziesiątnicy. Duch Święty wylał swe dary na nich, aby całemu światu głosili Ewangelię. Czynili to w duchu wolności. W ten sposób przybywało coraz więcej wierzących w Chrystusa. Pouczamy dzieci, że ten sam Duch Święty wciąż działa i umacnia wszystkich ludzi, którzy należą do Chrystusa. Kościół wciąż jest pod wpływem Ducha. „Święte ogniki” i zielone gałązki brzozy pomagają dzieciom (i dorosłym) wejść w tajemnicę działania Ducha. Należy przygotować „święte ogniki” z czerwonego papieru (brystolu) w takiej ilości, aby każde dziecko otrzymało po jednym (warto pomyśleć o dorosłych) oraz świeże gałązki brzozy – również dla każdego dziecka. Pierwsza część homilii („W drżących listkach”) ma miejsce przed I czytaniem, aby dzieci były przygotowane do odbioru tajemnic. Następnie jest druga część homilii („Cuda w Jerozolimie” i „Święte ogniki”), II czytanie i Ewangelia, po której kontynuujemy przepowiadanie.

VII Niedziela Wielkanocna - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (homilia dla dorosłych)

13 maja 2018

Symboliczny, a nie historyczny opis Wniebowstąpienia. Symbole z opisu Łukasza i autora listu do Hebrajczyków wskazują na fundamentalną prawdę, że Zmartwychwstały Jezus opuścił ziemię, idąc do Boga Ojca. Dziedzictwo wiary Kościoła przedstawiło prawdę o Wniebowstąpieniu w postaci Nicejsko-Konstantynopolitańskiego symbolu wiary. Niebo to stan obcowania z Bogiem. Każdy katolik pragnie zakończyć swoje życie w niebie, ale jesteśmy przywiązani do spraw doczesnych różnymi planami i obowiązkami. Nikomu nie śpieszy się do nieba. Katolik jest współczesnym apostołem, dlatego powinien podejmować zadania, które pozostawił Jezus swoim apostołom: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" (Mt 28,19).

Uzyskaj dostęp do:

 • 3030 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza