Homilie niedzielne i świąteczne ,10 września 2017

Dorośli Niedziela 10 wrz
2017

XXIII Niedziela zwykła (homilia dla dorosłych)

Rok A / Okres zwykły / 23 tydzień zwykły
ks. Dariusz Kwiatkowski
Ez 33,7–9; Rz 13,8–10; Mt 18,15–20

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści, zaloguj się lub załóż konto:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal Pastoralis zawiera między innymi:

 • inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • scenariusze katechez,
 • materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • zamknięte forum kapłańskie,
 • artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej,
 • najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

II Niedziela Adwentu (homilia dla dorosłych)

9 grudnia 2018

Słowo Boże skierowane do Jana jest też adresowane do każdego z nas. Jan, odpowiadając na nie, obchodził (…) całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów (Łk 3,3). Gdybyśmy spróbowali się wczuć w adwentowy klimat sprzed dwóch tysięcy lat, gdy kończył się czas oczekiwania i nadchodził czas spełnienia obietnicy, to nawet w imieniu proroka zawarte jest przesłanie, bowiem w języku hebrajskim imię Jan oznacza „Bóg się zmiłował”, a imię Zachariasz znaczy: „Bóg pamięta”. Ożywianie pamięci – pierwsze zadanie człowieka wierzącego. Łaska codzienności. Właśnie tu powinniśmy odpowiedzieć na głos Boga. Istotą grzechu jest życie na własną rękę, szukanie takiego czy innego wywyższenia przez odrzucenie woli Bożej. Pokorny Jan Chrzciciel daje nam najważniejsze wskazanie, mówiąc uczniom o Jezusie: Potrzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał (J 3,30).

II Niedziela Adwentu (homilia dla młodzieży)

9 grudnia 2018

Świat czyni Boga obcym w swoim środowisku. Nie wyrzuca Go, tylko odsuwa na bok. Światu przeszkadza Boża nauka. Alienacja polega na tym, że chce się zastąpić Boga kimś lub czymś innym. Nic ani nikt nie może zastąpić Pana Boga. Obecność Boga nigdy nie była, nie jest i nie będzie dla nas zagrożeniem. Oderwanie od Pana prowadzi do wyobcowania – niewiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. To utrata tożsamości. Żyjemy w schizofrenicznym świecie, który chroni rzadkie gatunków roślin, a jednocześnie zabija bezlitośnie gatunek ludzki. Ewangelista Łukasz pokazuje, że Bóg jest obecny w historii nawet wtedy, gdy ludzie próbują Go z niej wyrzucać.

II Niedziela Adwentu (homilia dla dzieci)

9 grudnia 2018

Motywem przewodnim homilii są słowa: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego (Łk 3,4). Przyglądamy się razem z dziećmi różnym drogom i zastanawiamy się, jak można je „przygotowywać”. Podejmujemy również próbę przeniesienia treści i obserwacji z życia codziennego na nasze życie duchowe. Przygotowuję drogę Chrystusowi gdy: modlę się codziennie rano i wieczorem; jestem grzeczny; robię dobre uczynki; uczestniczę we Mszy św.; staram się dzielić miłością, itp. Warto podkreślić, że nie tylko wtedy, gdy przyjmuję Pana Jezusa do serca przygotowuję Mu drogę, ale zawsze, kiedy dzielę się miłością – z innymi, z kolegami, koleżankami, gdy jestem dobry dla kogoś, kto nie jest taki w stosunku do mnie. Możemy delikatnie zaznaczyć, że sama modlitwa to za mało – że nie możemy się modlić i jednocześnie nie dzielić się miłością. Celem homilii jest ustalenie sposobu, w jaki możemy przygotować drogę Panu Jezusowi – chodzi zarówno o drogę dla Niego, jak i o naszą drogę do Niego. Do homilii należy przygotować zdjęcia dwóch rodzajów dróg – dróg zniszczonych, dziurawych, nienadających się do użytku oraz pięknych, przejezdnych dróg, autostrad.

Uzyskaj dostęp do:

 • 3304 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza