Wycofano pieśni autorów oskarżanych o przestępstwa seksualne

3 października 2022  / Świat
Powrót do aktualności
Wycofano pieśni autorów oskarżanych o przestępstwa seksualne

Archidiecezja Los Angeles postanowiła wycofać w liturgii utwory skomponowane przez osoby oskarżone o przestępstwa seksualne wobec nieletnich. W październiku 2020 tę niechlubną listę otworzył David Haas, a całkiem niedawno dołączył do niej zmarły w 1991 hiszpański ksiądz Cesáreo Gabaráin, nagrodzony w swym kraju „Złotym Krążkiem”, autor m.in. popularnej „Barki”.

 

 

 

Amerykański dziennik katolicki „The National Catholic Reporter” przytoczył oświadczenie archidiecezji, przypominające wcześniejsze sprawy dwóch innych osób, którym również zarzuca się liczne przestępstwa na tle seksualnym. Drugi dokument – z października 2021 – „odradza parafiom, szkołom i innym miejscom posługiwania kościelnego używanie muzyki, nagrań i utworów zmarłego w 1991 ks. Cesáreo Gabaráina”. Podstawą takiej decyzji był komunikat hiszpańskiej prowincji zakonu marystów (do którego należał ten kapłan), która potwierdziła oskarżenia pod jego adresem o wykorzystywanie seksualne uczniów prowadzonego przez zakon Colegio Chamberi pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku.

Autorka artykułu Jessica Gerhardt podkreśliła, że „z punktu widzenia zarówno duszpasterskiego, jak i ściśle katechetycznego, używanie nadal skomponowanej przez nich muzyki zakrawa na popełnienie grzechu zgorszenia, o czym mówi Katechizm Kościoła Katolickiego”.

Gerhardt stwierdziła ponadto, ze „komponowanie pieśni o miłości i wierze a zarazem popełnianie grzechów ciężkich wykorzystywania i manipulacji jest sprzeczne z nauką Kościoła i duchowo niezdrowe”. Zgoda na wykonywanie takich utworów „oznacza sygnał dla innych postępujących podobnie, że ich przestępstwa nie spotkają się z poważnymi skutkami” – stwierdziła autorka.

Nad Davidem Haasem, 65-letnim obecnie kompozytorem popularnych pieśni, nadal często wykonywanych w liturgii mszalnej, ciążą zarzuty popełnienia 44 przestępstw o charakterze seksualnym. W maju 2022 poinformowała o tym organizacja „Into Account”, zajmująca się wspieraniem osób wykorzystywanych seksualnie w różnych Kościołach chrześcijańskich. Jej rzeczniczka, Stephanie Krehbiel podkreśliła, że Haas nadużywał swojej „pozycji zawodowej i duchowej” w kołach katolickich, stwarzając kobietom możliwości zawodowe, tak iż „czuły się one zobowiązane do «odwdzięczania mu się»”. Po ujawnieniu tych zarzutów ponad jedna trzecia amerykańskich archidiecezji zdecydowała się usunąć z liturgii utwory skomponowane przez Haasa.

Innym oskarżonym o pedofilię kompozytorem jest ks. Cesáreo Gabaráin. Zmarły w 1991 roku baskijski duchowny jest autorem ok. 500 pieśni religijnych, w tym znanej na całym świecie „Barki”, przetłumaczonej na 80 języków. Był kapelanem wielu kolegiów i domów opieki, odprawiał Msze dla kolarzy uczestniczących w Tour de France. Duchowny jest oskarżony o molestowanie uczniów prowadzonego przez marystów Kolegium w Chamberi. Jego przypadek jest szczególnie bolesny, jako że wspomniana „Barka” była jednym z najbardziej ulubionych utworów św. Jana Pawła II, który sam o tym wielokrotnie wspominał.

W czerwcu 2021 hiszpański dziennik „El País” napisał o tych przestępstwach, do których dochodziło pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Artykuł opierał się m.in. na świadectwie ucznia Eduardo Mendozy i kilku innych oraz na wynikach śledztwa przeprowadzonego w tej sprawie przez hiszpańska prowincję zakonu marystów.

 

źródło: ekai.pl

 
 
 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5930 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza