40. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do miejsc kultu św. Stanisława Kostki
Przasnysz i Rostkowo – miejsca związane ze św. Stanisławem Kostką były miejscem pielgrzymowania dzieci i młodzieży z diecezji płockiej w jubileuszowej 40. Pielgrzymce. Mszom św. z udziałem obu grup wiekowych przewodniczył bp Mirosław Milewski. Koncert i świadectwo dał Tau – nawrócony raper. W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się około 150 wolontariuszy.
Jubileuszowa 40. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do miejsc kultu św. Stanisława Kostki (1550-1568) - do Rostkowa i Przasnysza odbyła się w sobotę 17 września pod hasłem „Wyrusz!”, w przeddzień wspomnienia liturgicznego Świętego, który jest też głównym patronem diecezji płockiej.
Pielgrzymka dzieci (klasy 1-7 szkół podstawowych) rozpoczęła się na placu przy kościele farnym w Przasnyszu – miejscu chrztu św. Stanisława Kostki. Dzieci (ponad 1.250) najpierw uczestniczyły w Mszy św. z przewodniczeniem bp. Mirosława Milewskiego, a kazanie do nich wygłosił ks. ks. Paweł Sobiecki, pracownik wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Potem dzieci w pieszej pielgrzymce dotarły do oddalonego o 6 km Rostkowa.
W miejscu urodzenia św. Stanisława Kostki dzieci wzięły udział w spektakularnym Festynie św. Stanisława. Mogli między innymi poznać dokładną historię Rostkowa i świętego Patrona, wziąć udział w grze terenowej, animacjach, zwiedzić historyczne obozowisko. Swoje stanowiska na festynie miały ruchy działające w diecezji płockiej czy Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Kolorytu wydarzeniu nadawały stroje z epoki, w które ubrani byli uczestnicy i organizatorzy wydarzeń historycznych. W organizację Festynu św. Stanisława włączyła się gmina Czernica Borowe z wójtem Markiem Brzezińskim.
Podsumowanie pielgrzymki miało miejsce na placu przy Szkole Podstawowej w Rostkowie. Odbyło się tam losowanie nagród - kuponami były zakładki do książek ze św. Stanisławem, które wcześniej otrzymali młodzi pielgrzymi na pamiątkę pielgrzymki. Szczęśliwcy mogli wylosować tablet, głośniki czy słuchawki bezprzewodowe.
Pielgrzymka młodzieży (klasy 8 szkół podstawowych i szkoły średnie) rozpoczęła się w Rostkowie - zjazdem pielgrzymów, nawiedzeniem kościoła, przejściem „ścieżki edukacyjnej” o św. Stanisławie Kostce. Grupa z Opinogóry dotarła do Rostkowa pieszo, a grupa w Popowa Kościelnego - na rowerach.
Potem młodzież wyszła w pieszej pielgrzymce do Przasnysza. Tam w hali sportowej przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu z młodzieżą spotkał się Maciej Kozłowski, twórcy bloga „Z Bogiem ziomek”, który między innymi podkreślił, że wraz z wiarą człowiek otrzymuje wolność i odwagę. Zwrócił też uwagę na to, że gdy Bóg daje jakieś pasje, to często poprze nie Bóg chce uczynić jakieś dobro w życiu.
Później Mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski. Kazanie do młodzieży wygłosił ks. Bartosz Leszkiewicz, pracownik Archiwum Diecezjalnego w Płocku. Kapłan – w duchu hasła pielgrzymki – zachęcił młodych ludzi, aby wzorem św. Stanisława Kostki – wyruszyli w drogę, aby coś osiągnąć. Przypomniał drogę Świętego, który przeszedł pieszo aż do Rzymu, aby spełnić swoje marzenie, zrealizować życiowy cel i wstąpić do zakonu jezuitów. Wezwał też młodych ludzi, aby „wyruszyli” na niedzielną Mszę św. czy do spowiedzi.
W programie pielgrzymki młodzieży była też adoracja Najświętszego Sakramentu, uwielbienie, zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w roku 2023 oraz koncert Tau, nawróconego rapera, promującego obecnie muzykę chrześcijańską. W Przasnyszu opowiedział o tym, w jaki sposób w swoim trudnym życiu usłyszał głos Boga i jak zmieniło to jego życie. Mszę św. z udziałem młodzieży transmitowało przez kanał YouTube Katolickie Radio Diecezji Płockiej.
W pielgrzymce młodzieży wzięło udział około 600 młodych ludzi. Zakończyła się ona błogosławieństwem, które przekazał bp Mirosław Milewski. O stronę muzyczną całego wydarzenia zadbał zespół wokalno-instrumentalny pod dyrekcją Anny Marciniak, który powstał specjalnie przed pielgrzymką.
- Dziękuję wszystkim księżom, którzy przyjechali na jubileuszową pielgrzymkę z dziećmi i młodzieżą; byli to dekanalni duszpasterze młodzieży, ale też księża, którzy nie pełnią tej funkcji. Jestem też ogromnie wdzięczny wolontariuszom, a mogło być ich nawet 150, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowali i zajmowali się pielgrzymką i jej uczestnikami - podsumował ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku, główny organizator pielgrzymki.
***
Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej, został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu; zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Stanisław był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.
Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do św. Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie św. Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy. Od 1983 roku z Przasnysza do Rostkowa wyrusza doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.