Jak przeżyć święta wielkanocne

7 kwietnia 2020  / Polska
Powrót do aktualności
Jak przeżyć święta wielkanocne

Jak przeżyć święta wielkanocne 07 kwietnia 2020 | 11:56 | ks. Krzysztof Pawlina Ⓒ Ⓟ SampleFot. Paul Keiffer / Unsplash Tegoroczne święta wielkanocne są trudne. Nie wiemy, jak je przeżyć. Przymknięto dla nas kościoły, pozbawiono poczucia wspólnoty, śpiewów i rytuałów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

 

 

 

 

Zazwyczaj obrzędy Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania pomagały nam przeżyć coś niezwykłego. Pomagały się nam modlić. To co zewnętrzne służyło doświadczeniu wewnętrznemu. Teraz tego nie mamy.

Marta Robin podpowiada: „Każde życie ludzkie jest Kalwarią i każda dusza jest Golgotą, na której każdy musi wypić w milczeniu kielich własnego życia. Każde życie chrześcijańskie jest Mszą. Każda dusza na tym świecie jest hostią. Nie szukajcie na zewnątrz hostii, której potrzebujecie. Tę hostię znajdziecie w was samych.”

Wewnętrzne święta wielkanocne. Uwewnętrznić to co zewnętrzne. Wybrać się do środka samego siebie.

Ale niepokoi nas jeszcze ta cisza wokół. Podobna do ciszy Wielkiego Piątku. Umarł Pan. Ziemia się przestraszyła i zamilkła. A jednak za bramą Wieczności nie było spokojnie. Życie pulsowało inaczej niż do tej pory. Po trzech dniach wybuchło nowym blaskiem. Życie zmienia się, ale się nie kończy.

Dzisiaj wszystko chce nas uwięzić w tej złowrogiej ciszy. A my? Zdawaliśmy tyle egzaminów w naszym życiu. Przyszedł czas na egzamin z nadziei. Życzę nam wszystkim, abyśmy go zdali.

Ks. prof. Krzysztof Pawlina, teolog, socjolog, poeta, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Joanneum w Warszawie

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5912 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza