Jak przeżyć święta wielkanocne

7 kwietnia 2020  / Polska
Powrót do aktualności
Jak przeżyć święta wielkanocne

Jak przeżyć święta wielkanocne 07 kwietnia 2020 | 11:56 | ks. Krzysztof Pawlina Ⓒ Ⓟ SampleFot. Paul Keiffer / Unsplash Tegoroczne święta wielkanocne są trudne. Nie wiemy, jak je przeżyć. Przymknięto dla nas kościoły, pozbawiono poczucia wspólnoty, śpiewów i rytuałów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

 

 

 

 

Zazwyczaj obrzędy Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania pomagały nam przeżyć coś niezwykłego. Pomagały się nam modlić. To co zewnętrzne służyło doświadczeniu wewnętrznemu. Teraz tego nie mamy.

Marta Robin podpowiada: „Każde życie ludzkie jest Kalwarią i każda dusza jest Golgotą, na której każdy musi wypić w milczeniu kielich własnego życia. Każde życie chrześcijańskie jest Mszą. Każda dusza na tym świecie jest hostią. Nie szukajcie na zewnątrz hostii, której potrzebujecie. Tę hostię znajdziecie w was samych.”

Wewnętrzne święta wielkanocne. Uwewnętrznić to co zewnętrzne. Wybrać się do środka samego siebie.

Ale niepokoi nas jeszcze ta cisza wokół. Podobna do ciszy Wielkiego Piątku. Umarł Pan. Ziemia się przestraszyła i zamilkła. A jednak za bramą Wieczności nie było spokojnie. Życie pulsowało inaczej niż do tej pory. Po trzech dniach wybuchło nowym blaskiem. Życie zmienia się, ale się nie kończy.

Dzisiaj wszystko chce nas uwięzić w tej złowrogiej ciszy. A my? Zdawaliśmy tyle egzaminów w naszym życiu. Przyszedł czas na egzamin z nadziei. Życzę nam wszystkim, abyśmy go zdali.

Ks. prof. Krzysztof Pawlina, teolog, socjolog, poeta, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Joanneum w Warszawie

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Jaka przyszłość czeka katedrę Notre Dame w Paryżu?

25 maja 2020  / Świat

We Francji trwa dyskusja na temat przyszłości paryskiej katedry Notre Dame, którą po tragicznym pożarze w nocy z 15 na 16 kwietnia 2019 czeka wieloletnia odbudowa. Pandemia koronawirusa, która nad Sekwaną szerzy się bardzo gwałtownie, wstrzymała na razie konkretne prace, ale za to sprzyja wysuwaniu różnych projektów co do ostatecznego kształtu i przeznaczenia świątyni po jej odbudowie. Ostatnio coraz częściej słychać głosy, aby ten symbol historii i wielkości Paryża i całej Francji stał się muzeum, a więc aby przestał pełnić swą podstawową funkcje katolickiej świątyni.

O. Augustyn po filmie Sekielskich: jako grzesznicy kalamy Kościół

25 maja 2020  / Polska

Całymi dziesiątkami lat tworzyły się takie struktury i takie formy ich funkcjonowania, że zdemoralizowani duchowni bezkarnie mogli żerować na słabości dzieci – zauważa w rozmowie z KAI o. Józef Augustyn. Zdaniem znanego duszpasterza i rekolekcjonisty warunkiem rozwiązania problemu jest “prawdziwe i szczere upokorzenie się wszystkich: duchownych i świeckich, przełożonych i ich podwładnych, oraz uznanie, że jako grzesznicy kalamy Kościół, świętą oblubienicę Chrystusa”.

Jan Paweł II i inne religie

25 maja 2020  / Świat

Spotykając się z przedstawicielami innych religii, Jan Paweł II bardzo często odwoływał się do ich religijnej spuścizny, chcąc w ten sposób wyrazić szacunek dla ich duchowych poszukiwań. Z okazji przypadającej 18 maja 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka publikujemy wybór faktów i opinii dotyczących nauczania Jana Pawła II na temat innych religii.

Uzyskaj dostęp do:

  • 4017 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
  • 36 scenariusze katechez,
  • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
  • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 150 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza