Jasna Góra bezpieczna i gotowa na tzw. drugi szczyt pielgrzymkowy
Przed kolejnym szczytem pielgrzymkowym kustosz Jasnej Góry zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników a paulini czynią wszystko, by było tu bezpiecznie. O. Waldemar Pastusiak zaprasza na uroczystości odpustowe 26 sierpnia, które rozpoczną się już w wigilię święta i przypomina o stosowaniu się do zaleceń.
– Bardzo prosimy korzystać, przed wejściem i wyjściem, ze środków do dezynfekcji rąk – zachęca kustosz. Żartobliwie zauważa, że „raz pachną one ładniej raz gorzej, ale są skuteczne, a dziś mówią, że zapach alkoholu płynący od człowieka budzi powszechne zaufanie i poczucie bezpieczeństwa”.
O. Waldemar Pastusiak podkreśla też, że wszystkie miejsca modlitwy są na Jasnej Górze systematycznie dezynfekowane. – Zapewniamy, że bazylika, kaplica są regularnie dezynfekowane. Nakładamy profesjonalne środki, takie jakie są używane w szpitalach, na salach operacyjnych. I choć nie są to tanie środki, to dają poczucie bezpieczeństwa, a wielu pielgrzymów przychodzi teraz na Jasną Górę i chcemy, by była ona otwarta dla wszystkich i byśmy mogli czuć się tu bezpiecznie – informuje.
Paulini przypominają, że w kwestiach bezpieczeństwa dotyczących koronawirusa wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność.
Komunikaty dotyczące stosowania się do zasad bezpieczeństwa wyznaczonych przez Sanepid odczytywane są na Jasnej Górze na zakończenie Mszy św. Specjalnie przygotowane, przez paulinów i policję, spoty informacyjne emitowane są, także w wersji wideo, na telebimach znajdujących się na placu przed szczytem.
Na Jasnej Górze rozpoczyna się tzw. drugi szczyt pielgrzymkowy, związany z obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Już przybywają licznie pielgrzymi, a w najbliższych dniach ruch pątniczy nasili się, większe i mniejsze pielgrzymki piesze, sporo jest grup rowerowych, autokarowych, nie brakuje rodzin i indywidualnych wiernych.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.