Jubileuszowy Rok Miłosierdzia - czas intensywnej posługi dla nadzwyczajnych szafarzy
„Świadomość tego, że posługuję Chrystusowi, zobowiązuje” - powiedział ks. prałat Józef Kubalewski. Wyzwania związane z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia i Światowymi Dniami Młodzieży oraz powstanie Studium Teologiczno-Liturgicznego - to tematy poruszane podczas diecezjalnych rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w Bydgoszczy.
Doroczne spotkania formacyjne mają w tym roku intensywny program. To kilkanaście spotkań, wypełnionych przez modlitwę, wykłady i konferencje, których zasadnicza część dotyczyła zagadnienia miłosierdzia. - Chcemy odpowiedzieć sobie na pytania, czym jest Boże Miłosierdzie, w jaki sposób go dotykamy, w jaki sposób mamy się nim dzielić i być zarazem świadkami miłosierdzia - powiedział ks. prałat Józef Kubalewski.
Diecezjalny duszpasterz szafarzy zaznaczył, że wiąże się z tym konieczność nawrócenia, zmiany dotychczasowego sposobu myślenia i wartościowania. - Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej są osobami, które żyją na co dzień z Chrystusem. Są pewnego rodzaju elitą. Jednak nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być jeszcze lepiej. Człowiek, który pragnie bardziej kochać i być z Jezusem, musi szerzej otwierać swoje serce. Z kolei otwierając swoje serce na Bożą łaskę, trzeba równocześnie eliminować grzech - mówił.
Jest Eucharystia, Apel Jasnogórski, Koronka do Bożego Miłosierdzia, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czas na sakrament pojednania. - Święty okres, jakim jest Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, pozwala nam zatrzymać się nad bullą papieża Franciszka „Misericordiae vultus” - przypomniał ks. Wenancjusz Zmuda.
Kapłan, który wygłosił jedną z rekolekcyjnych nauk, jest na co dzień proboszczem w bydgoskiej parafii Matki Bożej Zwycięskiej. W swoim słowie nawiązał także do książki papieża „Miłosierdzie to imię Boga” oraz do przesłania Ojca Świętego do młodych. - Wchodzimy w te zagadnienia, ponieważ nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej jest również sługą miłosierdzia. Szczególnie w tej relacji do chorych, kiedy zanosi im Jezusa - dodał.
Z kolei ks. dr hab. Mirosław Gogolik zwrócił uwagę na chęć pogłębionej pracy formacyjnej, jaką wykazują nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. - Jako Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy pragniemy przygotować specjalną ofertę w formie Studium Teologiczno-Liturgicznego. Ma to być kurs, który będzie zawierał zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne z liturgiki, sakramentologii oraz z teologii moralnej i z teologii duchowości - powiedział dyrektor instytutu. Według ks. dr. hab. Mirosława Gogolika, wszystko po to, aby nadzwyczajni szafarze byli dobrze przygotowani nie tylko do właściwego rozumienia pobożności eucharystycznej, ale i do prowadzenia pogłębionego życia duchowego.
Ostatni dzień rekolekcji upływa w tym roku pod znakiem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Dlatego uczestników odwiedził jeden z koordynatorów diecezjalnych wydarzenia. Ksiądz dr Waldemar Różycki, przybliżając ideę ŚDM, podkreślił na wstępie, że ich adresatem są nie tylko ludzie młodzi. - Światowe Dni Młodzieży są dziełem całego Kościoła. Dlatego każdy, kto czuje odpowiedzialność za wspólnotę, powinien się w tym dziele odnaleźć - powiedział.
Kapłan uważa, że Światowe Dni Młodzieży są szczególnym miejscem i przestrzenią dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. - Te osoby są często najbliższymi współpracownikami parafii. Osobami, na które zawsze można liczyć. Osobami zaangażowanymi w różne formy duszpasterstw specjalistycznych, także w dzieła miłosierdzia, czy te związane z kręgami rodzin. Stąd można im zaufać, kiedy wezmą również na siebie ciężar odpowiedzialności za przygotowanie spotkań w ramach ŚDM na terenie naszej diecezji, a później za grupy, które pojadą do Krakowa - dodał.
Ksiądz dr Waldemar Różycki nawiązał m.in. do organizacji „Dni w Diecezjach”, które zaplanowano od 20 do 24 lipca. - W tym czasie w Bydgoszczy będzie sprawowana Eucharystia, w której uczestniczyć będą goście z różnych zakątków świata. To będą także modlitwy i Msze św. w poszczególnych parafiach. Na pewno zaistnieje potrzeba pomocy przy rozdzielaniu Komunii Świętej, by tym samym eucharystyczny Chrystus mógł przyjść do każdego człowieka. Poza tym mamy prośbę z centrali w Krakowie, aby kilkudziesięciu szafarzy wspomogło Mszę św. papieską, która odbędzie się 31 lipca - podkreślił.
Podczas tegorocznych spotkań swoje nauki wygłosili również ks. Mateusz Ziemlewski oraz ks. dr Mateusz Nowak. Udział w rekolekcjach jest niezbędnym warunkiem uzyskania przedłużenia pozwolenia biskupa ordynariusza na spełnianie tej posługi. - Na pewno jest to odpowiedzialność i niesamowite wyróżnienie. Możemy być tymi, którzy niosą Chrystusa innym, trzymając Go w swoich dłoniach, będąc tak blisko Niego. To wymaga od nas olbrzymiej pokory i dużego zaangażowania w życie religijne. Wymaga duchowego pogłębiania i dbania o wiarę osobistą, swojej rodziny oraz otoczenia. Mamy być przykładem dla innych - zakończył Tomasz Kruszewski z parafii Świętej Rodziny w Bydgoszczy.
Rekolekcje dla szafarzy odbywają się co roku w czterech turach. Piąty cykl obejmuje przygotowanie dla kandydatów.
jm / Bydgoszcz
Źródło: KAI
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.