Kard. Dziwisz: jesteśmy świadkami fenomenu Jana Pawła II

20 maja 2019  / Polska
Powrót do aktualności
Kard. Dziwisz: jesteśmy świadkami fenomenu Jana Pawła II

Św. Jan Paweł II jest cały czas obecny w wierze i świadomości współczesnego Kościoła – mówił w Wadowicach kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. w 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Według hierarchy, jesteśmy świadkami niezwykłego fenomenu, który nazwał „życiem po życiu” Jana Pawła II.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W bazylice Ofiarowania NMP zgromadzili się uczniowie szkół i placówek noszących imię papieża z Wadowic. Obecni byli także liczni pielgrzymi z Polski i zagranicy oraz władze miasta.
 
Mszą św. pod przewodnictwem wieloletniego sekretarza św. Jana Pawła II wadowiczanie zainaugurowali jubileuszowy rok inicjatyw i wydarzeń, które mają ich przygotować do obchodów 100. rocznicy urodzin największego z rodaków.
 
„Co sprawiło, że urodzony w Wadowicach człowiek wyrósł na duchowego przywódcę współczesnego świata?” – zapytywał w homilii kard. Stanisław Dziwisz. „Karol Wojtyła spotkał w swoim życiu niezwykłego Mistrza, a był nim i jest sam Jezus Chrystus. Postanowił za Nim pójść i stać się uczniem w Jego szkole” – wyjaśnił.
 
Według hierarchy, sekret Karola Wojtyły tkwi w konsekwentnym pójściu drogą „miłości i służby”. „On uwierzył Chrystusowi i oddał się Mu do dyspozycji. A Chrystus skierował go do ludzi, aby w Jego imieniu im służył, bo takie zadanie, taka misja czeka każdego prawdziwego ucznia Boskiego Nauczyciela z Nazaretu” – mówił.
 
Podkreślał, że taki ideał życia stoi otworem przed każdym człowiekiem. „Nie jest to łatwa droga. Karol Wojtyła, Jan Paweł II wymagał wiele od siebie, dlatego miał odwagę proponować młodym niełatwą, ale jedynie sensowną drogę prowadzącą również do osobistego szczęścia” – przyznał.
 
Zdaniem kaznodziei, dziś jesteśmy świadkami niezwykłego fenomenu, który nazwał „życiem po życiu” Jana Pawła II. „Miliony chrześcijan na całym świecie zwracają się do niego. Codziennie do jego grobu w Bazylice św. Piotra ustawia się długa kolejka” – przekonywał purpurat, który wczoraj odprawiał tam Mszę św. „Św. Jan Paweł II jest cały czas obecny w wierze i świadomości współczesnego Kościoła. On cały czas przemawia, inspiruje, naucza i wskazuje drogę” – dodał.
 
„Drodzy młodzi przyjaciele, poznawajcie Jana Pawła II! Odkrywajcie, kim był, co mówił i pisał, jak kochał człowieka, jak bezinteresownie służył” – zaapelował emerytowany metropolita krakowski do słuchającej go młodzieży.
 
„Zmienia się świat na naszych oczach. Przed nami nowe wyzwania, nowe zadania. Warto je podejmować i będziecie je podejmować, wkraczając w świat ludzi dojrzałych, w świat odpowiedzialności za innych i służby. Warto iść sprawdzoną drogą, a taką drogą żarliwej miłości Boga i człowieka, drogą, która przyjmowała kształt służby, szedł patron waszych szkół Jan Paweł II” – zachęcał.
 
Po Mszy św. na pl. Jana Pawła II została wciągnięta na maszt flaga papieska, która przez cały rok będzie przypominać mieszkańcom Wadowic o zbliżającej się 100. rocznicy urodzin papieża.
 
źródło: KAI

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Oświadczenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ws. ochrony dzieci i młodzieży

10 września 2019  / Polska

W związku z opublikowanym w internecie materiałem pt. „Sanktuarium w Łagiewnikach przyjmuje pedofila”, gospodarze świątyni przekazali mediom oświadczenie, w którym zapewniają o przeprowadzeniu szkolenia z zasad ochrony dzieci i młodzieży i o dołożeniu wszelkich starań, by Łagiewniki były miejscem bezpiecznym.

Wiara i czyn

10 września 2019  / Świat

W swoich przemówieniach podczas podróży apostolskiej do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius papież skupił się na społecznych konsekwencjach wiary. Z punktu widzenia Ewangelii piętnował ubóstwo, bezrobocie, wyzysk, korupcję polityków, egocentryczne skupienie na sobie.

Franciszek na Mauritiusie – podsumowanie

10 września 2019  / Świat

Msza św. z udziałem 100 tys. osób, spotkanie z władzami i modlitwa w sanktuarium bł. Jakuba Lavala, “apostoła jedności wyspy” złożyły się na wizytę apostolską Franciszka 9 września na Mauritiusie, wieloetnicznym i wieloreligijnym kraju na Oceanie Indyjskim z 1,3 mln mieszkańców, z których 300 tys. to katolicy. Hasłem trwającej zaledwie 9 godzin pielgrzymki były słowa: “Pielgrzym pokoju”. Mauritius był ostatnim etapem 31. podróży zagranicznej papieża Bergoglio, w trakcie której odwiedził także Mozambik i Madagaskar.

Uzyskaj dostęp do:

  • 3692 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
  • 36 scenariusze katechez,
  • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
  • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 87 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza