Kraków: ruszył ogólnopolski projekt „Dar na Stulecie” z okazji urodzin Jana Pawła II

20 maja 2019  / Polska
Powrót do aktualności
Kraków: ruszył ogólnopolski projekt „Dar na Stulecie” z okazji urodzin Jana Pawła II

W 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w sobotę 18 maja w Centrum Konferencyjno-Wystawowym na Wawelu odbyła się inauguracja akcji „Dar na Stulecie”. Inicjatywa potrwa cały rok, a jej celem jest budowa "duchowego pomnika" dla Jana Pawła II, wyzwolenie dobrej, społecznej energii i budowanie solidarności ponad podziałami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na specjalnej platformie internetowej www.darna100.pl rejestrowane będą inicjatywy, które budują wśród uczestników poczucie wspólnoty i solidarności. Do udziału w projekcie zaproszenie są wszyscy: osoby indywidualne, instytucje, parafie, szkoły, stowarzyszenia i wspólnoty. Na stronie stworzona została specjalna mapa, na której umieszczone będą służące temu działania.
 
W trakcie inauguracji wydarzenia o. Maciej Zięba OP, pomysłodawca akcji mówił, że nauczanie Jana Pawła II to prawdziwa kopalnia złota, którą trzeba otworzyć i przekazać młodemu pokoleniu.
 
- Ideą naszego projektu jest to, że każdy jest ważny i każda inicjatywa jest ważna. Chcemy stworzyć platformę wyzwalania dobra ponad podziałami. Chcemy wszyscy razem budować ten „duchowy pomnik” – podkreślił.
 
- Każdy z Polaków wiele pięknych chwil życia zawdzięcza Janowi Pawłowi II, zawdzięczamy mu wolność, dlatego jesteśmy pokoleniem „daru”, ale aby wolności dobrze używać, trzeba pamiętać o dziedzictwie papieża – tłumaczył.
 
Odnosząc się do aktualnej dyskusji na temat pedofilii w Kościele, zwrócił uwagę, że kampania pomówień wokół Jana Pawła II trwała także wcześniej i również za jego życia pojawiały się deformacje jego nauczania, dlatego „należy być znakiem sprzeciwu i zwracać uwagę na niezłomność propagowania prawego życia przez Jana Pawła II”.
 
W jego ocenie, akcja "Dar na Stulecie" przypomni nauczanie papieża Polaka, ponieważ jego poglądy na sytuację Kościoła, Polskę, rolę kapłaństwa, znaczenie świeckich w Kościele, rodziny, a także dialog międzyreligijny i relacje z innymi krajami, nadal są twórcze i aktualne.
 
Organizatorzy zachęcają, aby zaangażować się w akcję poprzez m.in. wolontariat, modlitwę oraz wydarzenia o charakterze społecznym, artystycznym, sportowym, charytatywnym czy edukacyjnym, czyli podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, wspieraniem osób potrzebujących, studiowaniem Pisma Świętego lub nauczaniem Jana Pawła II. Inicjatywy zostaną później spisane i złożone jako dar na stulecie urodzin Jana Pawła II, który będzie oddolnym wyrazem wdzięczności społeczeństwa polskiego za jego życie.
 
Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie "Środowisko ks. Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II" i Instytut Tertio Millennio. Chęć przystąpienia do projektu zgłosiły także: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Forum Hospicjów Polskich oraz Rodzina Szkół im. Jana Pawła II.
 
źródło: KAI
 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5920 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza