Ks. Michał Olszewski SCJ: obrona życia stała się tematem tabu

21 grudnia 2020  / Polska
Powrót do aktualności
Ks. Michał Olszewski SCJ: obrona życia stała się tematem tabu

– Obrona życia w związku z ostatnimi medialnymi kampaniami stała się tematem tabu, tematem wstydliwym – mówi ks. Michał Olszewski SCJ, twórca grupy medialnej Profeto, który wziął udział w V Biegu dla Życia, którego uczestnicy w dniach 8 – 24 grudnia, na dowolnym dystansie, mogą zamanifestować swoje przywiązanie do wiary i wartości życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

 

 

 

Głównym celem Biegu dla Życia jest manifestacja miłości do życia w myśl słów z encykliki Evangelium vitae św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi”. To dlatego w tym roku trasa przebiega przez tereny zamieszkałe: Sanok-Brzozów-Korczyna (Podzamcze) po nawierzchni asfaltowej ze sporymi przewyższeniami. Ale ze względu na obecną sytuację pandemiczną i związane z nią ograniczenia, organizatorzy zdecydowali, że Bieg będzie odbywał się indywidualnie także w dowolnych miejscach. – Z uwagi na idee Biegu, termin w jakim można pokonać dystans to w tym roku czas od Niepokalanego Poczęcia do Wigilii Bożego Narodzenia – podkreślają organizatorzy.

Jednym w uczestników tegorocznej edycji Biegu dla Życia jest ks. Michał Olszewski SCJ – rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i twórca grupy medialnej Profeto. Swój zadeklarowany dystans 24 km przebiegł w czwartą niedzielę Adwentu na pograniczu Beskidu Makowskiego i Wyspowego.

Sercanin spotykał wielu ludzi na szlakach. Kiedy pytali, co to za zawody, odpowiadał: Bieg dla Życia. Poza tym widoczny był jego numer startowy i imię: „Ks. Michał”. – Wtedy rozmowy milkły. Obrona życia w związku z ostatnimi medialnymi kampaniami stała się tematem tabu, tematem wstydliwym. To jest z jednej strony przerażające, a z drugiej cieszę się, że w tym czasie tylu nas biega i promuje wartości związane z życiem. Mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej – mówi ks. Olszewski.

Pielgrzymka biegowa odbywa się indywidualnie, możliwe jest także bieganie w grupie z uwzględnieniem rozporządzeń pandemicznych. Zgłoszeni uczestnicy otrzymali pakiet startowy, w którym znalazł się pamiątkowy medal i tematyczna opaska na głowę. Część funduszy z opłat zawodników przeznaczona jest na wsparcie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Niepełnosprawnych w Starej Wsi.

Ambasadorami biegu są wielokrotna medalistka Pucharu Świata w żeglarstwie Zofia Noceti-Klepacka, Mistrz Polski Duchowieństwa w biegu górskim oraz w maratonie ks. Tomasz Szady oraz wicemistrzyni Polski w biegach górskich na dystansie ultra Paulina Tracz.

Bieg dla Życia jest głównym wydarzeniem inicjatywy BiegnijSercem.pl, która powstała w 2017 roku jako forma wsparcia Magdaleny i Agaty szykujących się na wyjazd misyjny z Domami Serca. Początkowo to właśnie im poświęcona była zarówno strona jak i biegowa akcja zbierania potrzebnych funduszy. Obecnie Magdalena i Agata są już w Polsce, a w tym roku na misję w Ekwadorze wyruszyła Monika. Partnerami Biegu dla Życia są portal profeto.pl i Radio Profeto.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5878 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 330 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza