Paczki i posiłki dla seniorów od Caritas i GAZ-SYSTEM
Caritas Polska w partnerstwie z GAZ-SYSTEM rozpoczęła nową odsłonę programu #PomocDlaSeniora. Polega ona na dystrybucji paczek zawierających m.in. bony zakupowe, a także posiłków dla najbardziej potrzebujących osób starszych. Wsparciem, poprzez parafie w różnych rejonach Polski, zostanie objętych łącznie 1,6 tys. osób.
Pomoc będzie przeznaczona dla osób w wieku 60+, zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa, braku samodzielności, niepełnosprawności. Obejmie mieszkańców 64 gmin w 10 województwach, w których GAZ-SYSTEM eksploatuje istniejącą sieć gazową i realizuje inwestycje. Na realizację programu spółka przeznaczyła ponad pół miliona złotych.
– W ostatnich dwóch latach wiele osób starszych samotnie zmagało się z pandemią, więc podjęliśmy decyzję o skierowaniu naszej pomocy do seniorów, mieszkających na terenach, gdzie działa GAZ-SYSTEM. Bezpłatne posiłki, bony żywieniowe oraz Koperta Życia mają za zadanie pomóc w najtrudniejszych chwilach. Współpraca z Caritas przy rozdziale tej pomocy dla najbardziej potrzebujących jest dla nas bardzo cenna – powiedział Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.
– Seniorzy to grupa, którą otaczamy szczególną troską, nie tylko w czasie pandemii. Dla osób starszych, często schorowanych, w wielu przypadkach pomoc jest po prostu niezbędna. Bardzo się cieszę, że spółka GAZ-SYSTEM okazała tak wielką wrażliwość na ich potrzeby i dziękuję za współpracę przy realizacji tego projektu – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Podopieczni Caritas otrzymają wsparcie w postaci paczek zawierających m.in. bony zakupowe, bądź wydawanych przez trzy miesiące bezpłatnych, dwudaniowych posiłków.
– Uczestników projektu wskazały Caritas diecezjalne, otaczające na co dzień opieką seniorów, m.in. za pośrednictwem Parafialnych Zespołów Caritas – wyjaśnia Monika Figiel, koordynatorka projektów senioralnych w Caritas Polska. – Są to seniorzy w trudnej sytuacji materialnej, zdrowotnej, a w przypadku osób wytypowanych do korzystania z obiadów – mający trudności z samodzielnym przygotowaniem ciepłego posiłku.
Dystrybucja posiłków i paczek będzie prowadzona za pośrednictwem 10 diecezjalnych placówek Caritas i parafii. W projekcie wezmą udział ośrodki Caritas z Gdańska, Przemyśla, Szczecina, Opola, Sosnowca, Torunia, Zielonej Góry, Ełku, Łomży, a także Caritas Polska, która włączy do niego grupę seniorów z Warszawy.
Co jest w Paczce Życia?
W ramach projektu 800 seniorów otrzyma Paczkę Życia zawierającą: bony zakupowe o wartości 100 zł (do zrealizowania w popularnych sklepach spożywczych, AGD, RTV i innych); „Kopertę Życia” Caritas z kartą informacyjną, która po wpisaniu danych na temat stanu zdrowia seniora i zażywanych leków umieszcza się w dostępnym miejscu (np. na wewnętrznych drzwiach lodówki) może pomóc służbom medycznym w przypadku nagłej interwencji; środki ochrony osobistej (maseczki, żel antybakteryjny).
Kolejnych 800 osób przez trzy miesiące, dwa razy w tygodniu, będzie korzystało z ciepłych, dwudaniowych posiłków, dowożonych do domu. Seniorzy otrzymujący posiłki dostaną również „Kopertę Życia” Caritas, żel antywirusowy do dezynfekcji rąk oraz maseczki jednorazowe.
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.