Proboszcz z Ostrowca Świętokrzyskiego aresztowany
Ks. Józef G., proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem o molestowanie małoletniego. Aresztowania dokonano 17 września, poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.
Nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia sprawy ks. Józefa G. wraził w wydanym 18 września oświadczeniu rzecznik Kurii w Sandomierzu.
Podejrzany zarzucane mu przestępstwo miał popełnić na przestrzeni lat 2005-2006, kiedy to pełnił funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.
Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu poinformowała, że postępowanie w sprawie ks. Józefa G. zostało wszczęte 24 czerwca 2019 roku na skutek zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa przez oficjała Sandomierskiego Sądu Biskupiego. „W toku prowadzonego śledztwa, dzięki ścisłej współpracy z Sandomierską Kurią Diecezjalną, został zebrany niezbędny materiał dowodowy, który finalnie stanowił podstawę zarzutów przedstawionych w/wym. podejrzanemu” – czytamy w komunikacie tarnobrzeskiej prokuratury.
Ks. Józef G. został zatrzymany 15 września br. Przedstawiono mu zarzut związany z molestowaniem seksualnym małoletniego poniżej 15 roku życia oraz bezprawnego wpływanie na pokrzywdzonego, celem złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. Przesłuchany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. „Złożył obszerne wyjaśnienia, które są sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym” – informuje tarnowska prokuratura. Na jej wniosek, 17 września Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu zastosował wobec ks. Józefa G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Trwają intensywne czynności procesowe, mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności tej sprawy. Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu informuje, że zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 200 par. 1 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.
Przypomnijmy, że w wydanym 18 września komunikacie rzecznik Kurii w Sandomierzu ks. Tomasz Lis wyraził nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia sprawy ks. Józefa G. „Zapewniamy o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą” – napisał duchowny. Treść oświadczenia publikujemy TUTAJ.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.