Prymas Polski do młodych - chrzest łączy nas z Chrystusem na teraz i na wieczność

5 kwietnia 2016  / Polska
Powrót do aktualności
Prymas Polski do młodych - chrzest łączy nas z Chrystusem na teraz i na wieczność

„Do chrztu świętego, jak do źródła, wraca się po to, aby odczuć ożywczą świeżość – mówił do uczestników XIII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży abp Wojciech Polak. Dodał, że "Bóg łącząc nas ze sobą w tym sakramencie dał nam nie ducha bojaźni, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia”.

 



Metropolita gnieźnieński modlił się z młodymi w południe w katedrze gnieźnieńskiej. Przed rozpoczęciem Mszy św. przeszli oni wraz ze swoimi duszpasterzami przez Bramę Miłosierdzia – romańskie Drzwi Gnieźnieńskiej, które – jak przypomniał później Prymas – są szczególnym zaproszeniem, by miłosierdzie Boga celebrować i miłosierdzia doświadczać.

Są też – dodał przywołując słowa św. Jana Pawła II – swoistym przedłużeniem otwartych drzwi jerozolimskiego Wieczernika, przez które i nasz naród został wprowadzony przed 1050 laty w tajemnice życia Bożego.

„Przybywacie więc do miejsca, gdzie rozpoczął się błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych, który trwa do dziś" – mówił abp Polak.

Zachęcał też młodzież, by właśnie w Gnieźnie, u źródeł chrzcielnych Polski, zastanowiła się, co dla każdej i każdego z nich osobiście znaczy chrzest święty, do czego zobowiązuje złączenie z Chrystusem na teraz i na wieczność, owo „bycie Chrystusowym”.

„Można zacząć od poznania daty swojego chrztu, do czego niejednokrotnie nawoływał papież Franciszek” – mówił Prymas. „To podstawowa świadomość” – dodał, zapraszają młodych, by jednak spróbowali pójść dalej, odważnie, „do źródła” – jak pisał w Tryptyku Rzymskim św. Jan Paweł II, a dotarłszy tam odczuli „ożywczą świeżość”

„Do wydarzenia chrztu świętego wraca się właśnie po to, aby odczuć świeżość, ożywczą świeżość. Z tego przecież wypływa nawrócenie, nadzieja, moc i pamięć, że Bóg łącząc nas ze sobą w sakramencie chrztu świętego, dał nam nie ducha bojaźni, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia. I właśnie do tego trzeba nam wciąż powracać” – wskazywał Prymas Polski. Życzył młodym, by właśnie tego doświadczyli odnawiając chrzcielne przyrzeczenia, co uczynili po homilii.

Mszę św. wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrowali: bp Henryk Tomasik z Radomia, ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz duszpasterze młodych z poszczególnych diecezji. W modlitwie powszechnej młodzi modlili się m.in. za ofiary Majdanu w drugą rocznicę wybuchu rewolucji, a pod koniec Mszy św. za Światowe Dni Młodzieży. W czasie liturgii śpiewała po raz pierwszy Schola ŚDM powstała przy gnieźnieńskim centrum specjalnie z myślą o lipcowych wydarzeniach.

XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży rozpoczęło się 19 lutego w Poznaniu. W dwudniowym spotkaniu uczestniczą delegacje młodych z centrów ŚDM z całej Polski. Tematami głównymi jest jubileusz Chrztu Polski oraz zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. O tym, jak to ostatnie wydarzenie będzie wyglądało od strony organizacyjnej i logistycznej uczestnicy forum dyskutują podczas popołudniowych obrad w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Forum zakończy się 21 lutego, który to dzień poświęcony będzie miłosierdziu.

bgk / Gniezno
Źródło: KAI

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza