Prymas Polski: Kościół musi być wierny tylko Chrystusowi

4 września 2023  / Polska
Powrót do aktualności
Prymas Polski: Kościół musi być wierny tylko Chrystusowi

„Kościół musi być wierny Chrystusowi i temu wszystkiemu, co On dla niego zamierzył” - mówił 3 września w Podstolicach Prymas Polski abp Wojciech Polak przypominając, że zamierzeniem tym z całą pewnością nie jest działalność socjalna, kulturalna, a tym bardziej polityczna, ale „wyznawanie z pokorą i odwagą wiary i świadczenie jej w miłosierdziu”.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w południe Mszy św. z okazji 50-lecia istnienia miejscowej parafii, której patronuje św. Kazimierz. W homilii, nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii, w której Jezus zapowiada swoją mękę i śmierć, zwrócił uwagę na niezrozumienie uczniów i ich „ludzkie” oczekiwania wobec misji Mesjasza. Dziś z podobnym niezrozumieniem spotyka się misja Kościoła.

„Mesjasz miał wyzwolić Izraela. Zbudowany w tej perspektywie Kościół służyłby tylko temu, aby na świecie było więcej sprawiedliwości i wolności, aby w nim i przez niego dokonywało się wyzwalanie z jakiejś ludzkiej niewoli czy opresji ludzi i narodów. Nie taki jednak był cel przyjścia Mesjasza. I nie taki był i jest ostatecznie sens istnienia Chrystusowego Kościoła” - przypomniał abp Polak powtarzając za papieżem Franciszkiem, że „Kościół nie jest stowarzyszeniem o charakterze socjalnym, kulturalnym czy politycznym, ale żywym Ciałem Chrystusa, które idzie i działa w historii.

„Kościół musi być zatem wierny Chrystusowi i temu wszystkiemu, co On sam dla niego zamierzył i czego od niego oczekuje” - podkreślił Prymas.

„Do tego właśnie Kościół jest powołany, aby być w tym świecie wspólnotą, która zakorzeniona w Chrystusie przez chrzest, wyznaje z pokorą i odwagą wiarę w Niego i świadczy ją w miłosierdziu”. To zaś - jak tłumaczył - wymaga zaparcia się samego siebie, zmiany mentalności, odejścia od tego, co podpowiada nam doświadczenie, że „pożyje ten, kto pomyśli o sobie i dopilnuje swego, kto wykręci się od odpowiedzialności i ofiary”.

- Jezus wzywa jednak uczniów do wzięcia swego krzyża i pójścia za Nim drogą miłości. I nie jest to tylko kwestia cierpliwego znoszenia codzienny udręk, ale także dźwiganie z wiarą i odpowiedzialnością tej części znoju i cierpienia, jakie pociąga za sobą walka ze złem - mówił za papieżem Franciszkiem abp Polak powtarzając raz jeszcze, że w dawaniu świadectwa Ewangelii nie chodzi tylko o to, co przyjemne, ale o to, by wiedzieć, jak znosić nasze codzienne krzyże z cierpliwością, ufnością i nadzieją. Cierpliwość bowiem - jak przypomniał - jest wielką cnotą chrześcijańską. „Cierpliwość i serce otwarte na Jezusa – oto recepta na dobre życie” - powtórzył za papieżem Franciszkiem Prymas.

Msza św. dziękczynna w intencji wspólnoty parafialnej świętującej półwiecze istnienia zgromadziła wiernych i duchownych związanych z parafią w Podstolicach. W czasie liturgii śpiewał Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszystkim za obecność i modlitwę dziękował proboszcz parafii ks. Adam Kucharski.

Parafia w Podstolicach ma niedługą, ale ciekawą historię. Kościół wybudowała tu w latach 1932-1935 garstka Polaków osiadłych na silnie zniemczonej ziemi. Świątynia była filią parafii św. Floriana w Chodzieży. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w kościele magazyn papieru. Po wyzwoleniu Polacy wyremontowali zniszczone wnętrze przywracając świątyni jej pierwotny charakter i przeznaczenie, jednak nadal nie była ona samodzielną parafią. Posługę duchowną pełnili tu kapłani dojeżdżający z Chodzieży. W 1973 roku decyzją Kurii Metropolitalnej w Poznaniu erygowano w Podstolicach samodzielną parafię. W granicach archidiecezji gnieźnieńskiej wspólnota znalazła się po reorganizacji administracyjnej w 2004 roku.

źródło: kair.ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Śladami kapucynów – nowy szlak pielgrzymkowy na mapie Włoch

2 października 2023  / Świat

We Włoszech kapucyni wytyczyli nowy szlak pielgrzymkowy. Składa się nań 17 etapów liczących w sumie ok. 400 km. Przebiegają one przez region Marche, leżący w środkowo-zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. To właśnie tam narodził się zakon kapucynów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5724 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 329 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza