Prymas Polski: nawrócenie to nie bezgrzeszność
„Nawrócenie to nie bezgrzeszność, ale wejście w pokorną postawę tego, który uznaje swoją niegodność, uznaje zło, które w nim mieszka i uznaje swoją potrzebę zbawienia” - mówił w drugą niedzielę Adwentu w Barcinie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński modlił się ze wspólnotą miejscowej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego. W wygłoszonej homilii nawiązał do napomnień Jana Chrzciciela, który w tę właśnie niedzielę zapowiada przyjście Mesjasza i wzywa do nawrócenia. Wezwanie to - podkreślił Prymas - to trzecia z adwentowych postaw po przebudzeniu i czuwaniu, do jakich w tym czasie jesteśmy przynaglani.
„Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie. Prorok znad Jordanu wzywa nas do zmiany mentalności, do nawrócenia i jednocześnie przestrzega przed wielkim niebezpieczeństwem, czyli przed myśleniem, że już jesteśmy gotowi” - przyznał abp Polak dając za przykład faryzeuszów i saduceuszów, których mentalność Jan Chrzciciel interpretuje i piętnuje za przekonanie, że „sama przynależność do jakiegoś ludu, do jakiejś tradycji wystarczy, by czuć się zbawionym”.
„Owszem, przyszli do Jana, by przyjąć od niego chrzest w Jordanie, ale nie widzieli w sobie potrzeby nawrócenia” - mówił arcybiskup gnieźnieński podkreślając, że Chrzciciel dostrzegł i wypomniał im ich hipokryzję i grę pozorów. Chcieli bowiem skorzystać z chrztu, ale po swojemu, bez nawrócenia, zaliczając jeszcze jeden pobożny czyn.
„A przecież czekając na przyjście Pana potrzeba szczerości, a nie pozorów” - tłumaczył Prymas.
„Potrzeba nawrócenia, czyli zmiany mentalności”.
„Potrzeba obudzenia w sobie gotowości do spotkania z Panem i to bez żadnego «ale»” - podkreślił Prymas zaznaczając, że przeszkodą w tym spotkaniu „nie jest sam grzech, który można i trzeba przed Nim wyznać, ale domniemanie, że jest się sprawiedliwym, że nic nie potrzeba zmienić, że wszystko jest dobrze właśnie tak jak jest”.
„Nawrócenie to nie bezgrzeszność, ale wejście w pokorną postawę tego, który uznaje swoją niegodność, uznaje zło, które w nim mieszka i uznaje swoją potrzebę zbawienia, która otwiera na miłosierdzie Pana” - podkreślił Prymas Polski.
W wygłoszonej homilii metropolita gnieźnieński nawiązał też obchodzonych przez wspólnotę rocznic i świąt: 40-lecia parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, która powołana została 1 grudnia 1982 roku przez kard. Józefa Glempa oraz górniczego święta we wspomnienie patronki św. Barbary, która w życiu miejscowej wspólnoty jest obecna dzięki istniejącej w okolicy od XIX wieku kopalni kamienia wapiennego i powstałej przed półwieczem w pobliskich Bielawach Cementowni Kujawy Lafarge. Mówiąc o trudzie i szacunku dla pracy abp Polak zawrócił uwagę na wzajemną troskę pracodawców i pracowników, wspólnocie parafialnej przypomniał zaś o sile jedności, której świadectwo chrześcijanie mają dawać podzielonemu i rozbitemu światu.
źródło: kair.ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.