Przewodniczący KEP dziękuje nauczycielom, uczniom i rodzicom

26 czerwca 2020  / Polska
Powrót do aktualności
Przewodniczący KEP dziękuje nauczycielom, uczniom i rodzicom

Nauka poza szkołą okazała się być nieplanowanym egzaminem dojrzałości, który – jak ufam – wszyscy zdali, dzięki uczciwej pracy, zaangażowaniu, wytrwałości i samodyscyplinie – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki w komunikacie na zakończenie roku szkolnego.

 

 

 

 

„W kontekście kończącego się roku szkolnego, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym jak najserdeczniej podziękować wszystkim nauczycielom i wychowawcom za trud wkładany w wychowywanie, przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie umiejętności dzieci i młodzieży w Polsce” – napisał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił: „praca nauczyciela – która dla wielu stanowi prawdziwe, życiowe powołanie – jest jedną z najbardziej odpowiedzialnych i trudnych misji społecznych. Od ukształtowania serc i umysłów młodego pokolenia zależy przyszłość naszej Ojczyzny, Europy i świata”.

Abp Gądecki zawrócił uwagę na wielką rolę pracy nauczycieli. „Ufam, że Wasz trud – Drodzy Nauczyciele – często niedoceniany społecznie, przyniesie dobre owoce w postaci ludzi wykształconych i światłych, odważnych w poszukiwaniu prawdy, zdolnych do szerokiego oglądu na świat a jednocześnie dojrzałych i ugruntowanych w swoim człowieczeństwie” – napisał.

Przewodniczący Episkopatu wyraził wdzięczność katechetom za ich pracę pełną poświęcenia. „Dziękuję szczególnie katechetom, którzy 30 lat po powrocie religii do polskich szkół – wyrzuconej z nich wcześniej przez władze stalinowskie – ofiarnie troszczą się o przekazywanie dzieciom i młodzieży tych wartości, na których zbudowana została cywilizacja europejska”.

W kontekście epidemii koronawirusa, a co się z tym wiąże nauczania zdalnego, abp Gądecki podkreślił: „miniony rok stanowił szczególne i niecodzienne wyzwanie zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i dla rodziców. Wyrażam moje uznanie dla podjętego trudu, ufając, że przyniesie on oczekiwane owoce. Uczniom gratuluję pracy wykonanej w minionym roku szkolnym. Nauka poza szkołą okazała się być nieplanowanym egzaminem dojrzałości, który – jak ufam – wszyscy zdali, dzięki uczciwej pracy, zaangażowaniu, wytrwałości i samodyscyplinie”.

Na zakończenie abp Gądecki życzy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom bezpiecznych i udanych wakacji. „Niech będzie to czas wytchnienia fizycznego, psychicznego i duchowego, czas wypoczynku oraz nabierania sił do dalszej pracy i nauki”.

Przewodniczący Episkopatu podkreśla jednocześnie: „Niech w czasie wakacji nie zabraknie modlitwy, zwłaszcza uczestnictwa we Mszy Świętej, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego”.

Pełna treść komunikatu dostępna jest TUTAJ.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5878 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 330 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza