Ukraińska religioznawczyni krytycznie o wypowiedziach papieża na temat Rosji

30 maja 2023  / Polska
Powrót do aktualności
Ukraińska religioznawczyni krytycznie o wypowiedziach papieża na temat Rosji

Papież rzymski nie będzie myślał i postępował tak, jak my tego oczekujemy, ma on swoje spojrzenie i swój światopogląd i będzie działał tak, jak go nauczył jego Kościół katolicki. Taki pogląd wyraziła ukraińska religioznawczyni, doktor nauk filozoficznych Ludmyła Fyłypowycz w wypowiedzi dla rozgłośni "Radio Obywatelskie", komentując inicjatywy pokojowe Franciszka. Według niej, ma on szczególne doświadczenie, bardzo odległe od europejskich składników tego układu, jaki tutaj się ukształtował i dotyczy to m.in. jego stosunku do Rosji i Rosjan.

"Wydaje mi się, że papież ma poczucie jakby powszechnej [katolickiej] winy za podział Kościoła Chrystusowego, który dokonał się w 1054 roku" – powiedziała badaczka ukraińska. Jej zdaniem, spogląda on z pozycji Kościoła, liczącego dziś ponad 1,2 miliarda [dane watykańskie mówią o ponad 1,3 mld - KAI] wiernych, na tę mniejszość w Rosji (liczącą, według Fyłypowycz, najwyżej 80 mln osób) i chce ich przygarnąć. Chce im dać nadzieję, pokazać, że miliard 200 milionów ludzi żyje w zgodzie, "żyjcie więc tak samo jak my, wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami" – zauważyła.

Ale chrześcijaństwo w Rosji jest nieco odmienne od tego w innych krajach – oświadczyła rozmówczyni rozgłośni. Wyjaśniła, że chrześcijanie "chcą zwrócić ludzi ku temu myśleniu, które działa w głowie każdego normalnego człowieka" i zapytała retorycznie: "Ale czy prawosławni w Rosji są normalnymi chrześcijanami?". Zwróciła uwagę, że trudno ich za takich uważać, skoro święcą oni broń, cieszą się ze śmierci, a Rosja jest dziś krajem, który uświęcił śmierć jako taką.

Fyłypowycz zaznaczyła, że bardzo sceptycznie odnosi się do "naiwnych prób zwracania się do zbrodniarzy, aby nie byli nimi". Przyznała, że nie pamięta takich przypadków, aby jakiekolwiek apele kierowane do Hitlera, Mussoliniego czy Stalina przyniosły korzystny skutek. "Czy choć jeden z nich powstrzymał terror i dyskryminację?" – zapytała retorycznie. I dodała, że "zbrodniarz zachowuje się jak alkoholik i nie uważa siebie za zbrodniarza".

źródło: kair.ekai.pl 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5930 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza