“Wyznania” św. Augustyna w tłumaczeniu prof. Stanisława Stabryły
Ponadczasowe “Wyznania” św. Augustyna odkryte na nowo we współczesnym tłumaczeniu prof. Stanisława Stabryły. Od setek lat Tradycja Kościoła przechowuje w swoim skarbcu perły, które nigdy nie tracą urzekającego blasku. Jedną z takich pereł niewątpliwie są “Wyznania” św. Augustyna, które do dziś pozostają w gronie największych dzieł literatury duchowej. Nowego tłumaczenia tego wyjątkowego tekstu dokonał jeden z najwybitniejszych polskich humanistów, profesor Stanisław Stabryła. Książka została opublikowana nakładem wydawnictwa Esprit.
Nowe, uwspółcześnione tłumaczenie tego fundamentalnego dla kultury chrześcijańskiej dzieła jest zwieńczeniem pracy badawczej profesora Stanisława Stabryły. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie całą swoją karierę naukową poświęcił studiom nad grecko-rzymskim antykiem, znacząco przyczyniając się do wielkiego rozwoju filologii klasycznej w Polsce oraz popularyzacji kultury starożytnych Grecji i Rzymu. Dziś, profesor Stanisław Stabryła odkrywa pisma św. Augustyna na nowo i przybliża nam jego niezwykłą duchowość.
“Wyznania”, które św. Augustyn, Doktor Kościoła napisał już jako biskup, stanowią niezwykłe połączenie autobiografii z głębokim duchowym traktatem. Autor posłużył się w nich wspomnieniami własnych doświadczeń i przeżyć, aby wnikliwie opisać zakamarki ludzkiej duszy, która tylko w Bogu może znaleźć prawdziwe spełnienie. To uniwersalne dzieło przez stulecia stanowiło duchowy przewodnik zarówno dla niezliczonych rzesz prostych wiernych, jak i wielkich uczonych. “Wyznania” kryją w sobie nie tylko bogactwo treści o charakterze moralno-duchowym. To także pasjonująca lektura dla wszystkich miłośników filozofii i teologii. Św. Augustyn prezentuje w nich bowiem swoją intelektualną podróż od bezdroży herezji manicheizmu, przez inspirację akademikami i neoplatonizmem, aż do osiągnięcia głębokiej mądrości chrześcijańskiej.
W czasach pełnych niepokoju, warto wracać do tego co klasyczne, odkrywać nasze chrześcijańskie dziedzictwo na nowo. To potężne świadectwo wiary św. Augustyna, w nowym tłumaczeniu, z pewnością przyczyni się, do jeszcze głębszego poznania spuścizny duchowej Doktora Kościoła.
Książka Wydawnictwa Esprit dostępna jest już w sprzedaży.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.