ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2021 - Ponad 40 inspiracji na każdy dzień Wielkiego Postu

7 lutego 2021  / Polska
Powrót do aktualności
ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2021 - Ponad 40 inspiracji na każdy dzień Wielkiego Postu

Zdrapka Wielkopostna organizowana jest od 2015 roku przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego. Co roku, na początku Wielkiego Postu, wiele tysięcy osób w Polsce i za granicą otrzymuje od swoich bliskich, wychowawców, misjonarzy i pasterzy zdrapkę z zadaniami wielkopostnymi na każdy dzień. Celem Zdrapki jest pomoc w głębszym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu. Pomaga ona przeżyć ten czas na drodze, na którą zaprasza nas Kościół – przez post, modlitwę i jałmużnę.

Wykonywanie proponowanych codziennie, „zdrapywanych” ćwiczeń duchowych i zadań pomaga rozpoznawać i odnajdować Boga w małych sprawach codziennego życia. Wartościowe treści służą m.in wzrostowi duchowemu człowieka, integracji rodzin, pogłębianiu relacji międzyludzkich, czy budowaniu wspólnoty.

Hasło tegorocznej Zdrapki to: “Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe” Łk 14, 17. 

Plansze Zdrapki na początku lutego trafią do parafii, wspólnot i rodzin w całej Polsce (do min. 200.000 osób). Nabywać je można na stronie https://zdrapkawielkopostna.pl/. Realizacja zadań ze Zdrapki 2021 rozpocznie się w Środę Popielcową czyli 17 lutego.

Przy okazji dystrybucji Zdrapki w parafiach, wspólnotach, ruchach katolickich czy stowarzyszeniach, mogą one organizować zbiórki „co łaska” na określone potrzeby tych wspólnot lub na konkretne cele charytatywne. Będzie to też znakomita okazja do aktywizacji ruchów parafialnych i podejmowania przez nie nowych wyzwań.

Treści zadań Zdrapki

Treści zadań są przystosowane do aktualnych warunków pandemicznych w kraju. Mimo ograniczeń dzięki Zdrapce każdy otrzyma szansę na:

  • wewnętrzną przemianę - nawrócenie w odniesieniu do siebie samego, do Boga i innych ludzi, w którym pomagać ma modlitwa, jałmużna i post. 
  • przypomnienie sobie sensu i kierunku własnego życia oraz wartości Eucharystii, 
  • dostrzeżenie kruchości życia ludzkiego i okazanie wdzięczności Opatrzności Bożej, 
  • aktywne i wspólnotowe – nawet w sytuacji pandemii – uczestnictwo we Mszy Świętej i głębsze jej zrozumienie.
  • zadbanie o więzi społecznych, budowanie wspólnoty – zwłaszcza parafialnej - właśnie w tym trudnym czasie, zamiast wciąż narzekać na to, co uniemożliwia nam pandemia możemy uczynić coś dla tych, którzy mają mniej,
  • przypomnienie tradycji związanych z Wielkim Postem.

Zdrapka w założeniach autorów ma przeciwdziałać: 

  • brakowi sensu życia;
  • przesadnej izolacji czy wręcz samotności i zamieraniu relacji; 
  • opustoszeniu parafii; 
  • “odpływaniu” ludzi z niedzielnych oraz transmitowanych Mszy Świętych.

Na treści w Zdrapce Wielkopostnej 2021 otrzymaliśmy Nihil obstat od Przełożonego Prowincji Wielkopolsko Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. W 2019 oraz 2020 roku treść Zdrapki została także przetłumaczona na języki obce - zdrapkę odkrywali min. mieszkańcy Tajwanu, Hong Kongu oraz Makau. 

Więcej o WŻCh

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh, CLC) jest świeckim, światowym stowarzyszeniem katolickim, ruchem inspirowanym duchowością św. Ignacego z Loyoli, wyrosłym z Sodalicji Mariańskich. 
Naszą wspólnotę tworzą chrześcijanie: mężczyźni i kobiety, dorośli i młodzież, z różnych grup społecznych. Zasadniczym celem Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego jest formacja duchowa do podejmowania apostolstwa w duchu Magis (większego dobra). 
Przeżywamy duchowość ignacjańską w życiu codziennym oraz poznajemy obszar naszego świeckiego powołania poszukując sposobów, by wnieść własny, specyficzny wkład w życie i misję Kościoła. Staramy się rozpoznać Boga w małych sprawach codziennego życia i pomagać innym również rozpoznawać tę obecność. Duchowość Ignacjańska kształtuje w nas umiejętność rozeznawania woli Bożej i działania. Rozeznanie musi prowadzić do działania, bo jeśli kończy się na samym sobie jest ono jałowe.
Podobnemu, ciągłemu procesowi rozeznawania poddajemy także życie wspólnoty oraz decyzje dotyczące działań apostolskich. W promowanie apostolstwa angażujemy się zgodnie z naszym (świeckim) sposobem bycia w świecie.  Obszar i zakres podejmowania zaangażowań osobistych i wspólnotowych jest nieograniczony.. 
Polscy członkowie WŻCh działają m.in. w: Białymstoku, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Trójmieście, Piotrkowie Trybunalskim, Wrocławiu i Szczecinie. WŻCH i rodzina Ignacjańska  oferuje wszystkim, zwłaszcza młodym ludziom doświadczenie rozeznania, dostosowane do współczesnego świata i kultury, proponując silnie zaangażowane w ważne wartości takie jak wolność, zrównoważony rozwój, sprawiedliwość i solidarność.
Kontakt: ul. Rakowiecka 61, Warszawa 02-532, www.wzch.org.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5911 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza