''Bramka miłosierdzia'' - w Watykanie rozpoczął się Clericus Cup

5 kwietnia 2016  / Świat
Powrót do aktualności
''Bramka miłosierdzia'' - w Watykanie rozpoczął się Clericus Cup

Pod hasłem „Miłosierdzie na boisku” rozpoczął się dziś w Watykanie Clericus Cup - piłkarskie rozgrywki księży i seminarzystów. Hasło turnieju będzie miał na swoim trykocie każdy z zawodników. Ponieważ rozgrywki odbywają się w Roku Jubileuszu Miłosierdzia, kapitanowie drużyn uczestniczących w turnieju wspólnie przeszli przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra. “Można powiedzieć, że to pierwsza, inauguracyjna bramka tego turnieju” - zauważa Radio Watykańskie.

 



Jednym z zawodników, który już pierwszego dnia rozgrywek wyszedł na boisko, jest ks. Martin Amaro z Papieskiego Kolegium Północnoamerykańskiego. W rozmowie z Radiem Watykańskim przyznał, że futbol jest dla niego dyscypliną sportową, w której niezbyt dobrze się czuje, gdyż – jego zdaniem – „w USA sport ten nie jest tak bardzo lubiany jak w Europie“. Jednocześnie podkreślił, że jest kibicem wielkich klubów europejskich. „Lubię ten sport, jest on okazją do szybkiego poznania innych ludzi i dlatego chciałem zagrać w reprezentacji Kolegium“ - powiedział ks. Amaro.

Amerykański kapłan uważa, że wspólna gra na boisku jednoczy, a przez emocje na piłkarskiej murawie można się bardzo dobrze poznać. Z drugiej strony nie wolno zapominać o konkurencji, bo to też jest elementem piłkarskich zmagań. „To silna rywalizacja, w wielu seminariach bowiem są prawdziwe talenty piłkarskie“ - uważa. Przypomniał, że dzięki systematycznym i intensywnym treningom reprezentacja z USA zdobyła Clericus Cup w 2012 roku i wyraził też nadzieję na powtórkę tego sukcesu w obecnym turnieju. "Byłoby to szczególną radością zwłaszcza dlatego, że turniej odbywa się w Roku Jubileuszu Miłosierdzia" - zaznaczył.

Tegoroczne rozgrywki odbywają się już po raz 10. Finał zostanie rozegrany 28 maja. Mistrzostwa „Clericus Cup” rozgrywane są od 2007 roku. Wspiera je Papieska Rada Kultury, a także papież Franciszek, który – jak powszechnie wiadomo – jest zagorzałym kibicem piłkarskim.

ts (KAI) / Rzym
Źródło:KAI

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5878 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 330 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza