Czego świat, doświadczający kryzysu pandemii potrzebuje dziś najbardziej?

22 października 2020  / Świat
Powrót do aktualności
Czego świat, doświadczający kryzysu pandemii potrzebuje dziś najbardziej?

Czego świat, doświadczający kryzysu pandemii COVID-19 potrzebuje dziś najbardziej? Papież Franciszek odpowiada: braterstwa i przyjaźni społecznej. W swojej trzeciej encyklice dostrzega zagrożenia, przed którymi staje człowiek XXI wieku: kryzys migracyjny, antagonizmy społeczne, wyścig zbrojeń, i jak mawia „trzecia wojna światowa w kawałkach – mówi w komentarzu dla KAI o. Stanisław Tasiemski OP, wiceprezes KAI i tłumacz tekstów papieskich, w tym jego najnowszej encykliki Fratelli Tutti.

 

 

 

Przypomina, że inni są braćmi, których trzeba serdecznie przyjąć i czyni to od pierwszych dni swojego pontyfikatu. Wskazuje na wzór, jakim dla każdego z nas powinien być Miłosierny Samarytanin.  Nie pomija kwestii politycznych zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym, podkreślając szlachetność powołania polityka. Wskazuje na zagrożenia ideologii liberalizmu, populizmu, zwracając uwagę na konieczność uwzględniania dążeń ludu. Zachęca do krzewienia przyjaźni społecznej, do solidarności i wymiany darów, poszanowania osoby ludzkiej i jej praw, dialogu, odrzucenia kary śmierci i różnych przejawów przemocy. Po raz pierwszy tak wyraźnie mówi, że bezwzględne dożywocie to ukryta kara śmierci.

Podkreśla rolę religii w budowaniu braterstwa i przyjaźni społecznej. Zaznacza, iż wielką inspiracją był dla niego spotkanie z Wielkim Imamem Ahmadem al-Tayyebem oraz podpisany w Abu Zabi półtora roku temu „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”. Wskazuje na przykłady dwóch wielkich świętych: Franciszka z Asyżu i błogosławionego Karola de Foucauld. Pierwszy z nich spotkał się 800 lat temu z sułtanem, zaś drugi obrał życie na pustyni pośród wyznawców islamu. Żadnego z nich nie nawrócił, a zginął zastrzelony przez ludzi dla których był „niewiernym Francuzem”.

Papież Franciszek nie napisał swej encykliki, by głosić nowe prawdy. Zachęca nas do refleksji,  abyśmy z obecnego kryzysu wyszli lepszymi i żyli Ewangelią na serio.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5939 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza