Kto kolejnym papieżem? Watykanista wskazuje głównych kandydatów

16 grudnia 2019  / Świat
Powrót do aktualności
Kto kolejnym papieżem? Watykanista wskazuje głównych kandydatów

Zdaniem włoskiego watykanisty, Sandro Magistra patrząc na aktualną scenę można oczekiwać, że na ewentualnym konklawe kardynałowie dokonają wyboru spośród sześciu kandydatów. Jednym z nich jest współzałożyciel Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego) – arcybiskup Bolonii, 64-letni Matteo Maria Zuppi.

 

 

 

 

Magister przypomina, że na poprzednim konklawe wiele głosów zyskali obecny prefekt Kongregacji ds. Biskupców, Kanadyjczyk 75-letni kard. Marc Ouellet oraz 74-letni arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn. Obydwaj należą do swoistej „arystokracji kardynałów”, na których być może padło by wiele głosów purpuratów „z peryferii”, mianowanych w ostatnich latach przez papieża Franciszka.

Innym kandydatem jest liczący także 74 lata pochodzący z Gwinei kard. Robert Sarah, od 2014 roku prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pierwszy kandydat pochodzący z czarnej Afryki, doskonale znający zagrożenia reżimu komunistycznego, autor poczytnych książek, wydawanych w wielu językach. Znany jest jako obrońca tradycji Kościoła.

Włoski watykanista nie pomija najbliższego współpracownika Ojca Świętego, 64 –letniego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina. Jego zdaniem dla wielu elektorów byłby to kandydat łączący doświadczenie pracy kurialnej z wyzwaniami duszpasterskimi. Chociaż, zdaniem Magistra poparcie dla tej kandydatury od co najmniej roku słabnie.

Rośnie natomiast poparcie dla nowo mianowanego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Filipińczyka, 62 letniego kard. Antonio Tagle, bliskiego sercu papieża Franciszka, który odgrywał istotną rolę na synodach biskupów o rodzinie a także o młodzieży. Chociaż jego stosunkowo młody wiek i perspektywa długiego pontyfikatu mogą nie dla wszystkich być przesłanką do dokonania takiego wyboru.

Na ostatnim miejscu Sandro Magister wymienia arcybiskupa Bolonii, 64-letniego Matteo Marię Zuppiego, włączonego w tym roku do Kolegium Kardynalskiego. Przypomina, że należy on do współzałożycieli Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego), odgrywającej coraz poważnieją rolę za pontyfikatu papieża Franciszka. Była też ona zaangażowana w szereg działań humanitarnych i pokojowych. Potrafiła się dostosować do linii ostatnich pontyfikatów. Ponadto metropolita Bolonii ma też pewne szanse na mianowanie (we Włoszech to papież dokonuje nominacji) przewodniczącym episkopatu. Z uwagi na rolę Wspólnoty Sant’Egidio w dzisiejszym Kościele nie można wykluczyć, że to właśnie on zdaniem włoskiego watykanisty zostanie kolejnym Biskupem Rzymu, który przybierze na dodatek imię Idzi.

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5885 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 330 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza