Niech Dziewica Maryja pomoże nam zachować czujność wobec pokus
“Niech Dziewica Maryja, Matka Tego, który zmiażdżył głowę węża, pomoże nam w tym okresie Wielkiego Postu zachować czujność wobec pokus, nie poddawać się żadnemu bożkowi tego świata, iść za Jezusem w walce ze złem; a my również będziemy zwycięzcami tak, jak On” – wezwał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o Jezusie na pustyni i kuszeniu przez diabła, co było początkiem Jego czterdziestodniowego postu. Diabeł trzykrotnie stawia Jezusa w trudnej sytuacji kusząc Go. Pierwsza pokusa nawiązywała do faktu, że Jezus był głodny i szatan zasugerował mu, aby zamienił kamienie w chleb a odpowiedź Jezusa jest jasna, że “nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.
Przy drugiej pokusie diabeł sugeruje Jezusowi, aby stanął na narożniku świątyni i rzucił się w dół. “Jezus nie daje się speszyć, ponieważ każdy, kto wierzy wie, że Bóg nie wystawia go na próbę, lecz powierza się Jego dobroci i odpowiada: `Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego`” – wyjaśniał Franciszek.
W trzeciej pokusie szatan namawia Jezusa, by oddał mu pokłon i chce tym samym odciągnąć Jezusa od wypełniania swojej misji, oferując mu perspektywę mesjanizmu politycznego. “Ale Jezus odrzuca bałwochwalstwo ludzkiej władzy i chwały, a ostatecznie odpędza kusiciela, mówiąc: „Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: `Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz`” – powiedział Franciszek.
Papież zwrócił uwagę, że i dzisiaj szatan wdziera się w życie ludzi, aby kusić ich swoimi nęcącymi propozycjami, dołącza swój głos do wielu innych, które próbują oswoić sumienie. “Z wielu stron docierają przesłania i zachęcają `by dać się skusić`, aby doświadczyć odurzenia wykroczeniem” – mówił Franciszek i wyjaśnił, że pokusa jest próbą podążania drogami alternatywnymi wobec dróg Bożych, “dających nam poczucie samowystarczalności i cieszenia się życiem, będącym celem samym w sobie”.
Ojciec Święty przestrzegł, że “wszystko to jest iluzoryczne: bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że im bardziej oddalamy się od Boga, tym bardziej czujemy się bezbronni i bezsilni wobec wielkich problemów egzystencji”.
Na zakończenie papież wezwał: “Niech Dziewica Maryja, Matka Tego, który zmiażdżył głowę węża, pomoże nam w tym okresie Wielkiego Postu zachować czujność wobec pokus, nie poddawać się żadnemu bożkowi tego świata, iść za Jezusem w walce ze złem; a my również będziemy zwycięzcami tak, jak On”.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.