Stolica Apostolska rozwiązała Ruch Apostolski we Włoszech

30 czerwca 2021  / Świat
Powrót do aktualności
Stolica Apostolska rozwiązała Ruch Apostolski we Włoszech

Stolica Apostolska postanowiła rozwiązać Ruch Apostolski, stowarzyszenie wiernych świeckich, założone w Catanzaro we Włoszech 3 listopada 1979 roku przez Marię Marino, który z biegiem czasu rozprzestrzenił się na cały świat – podała agencja ANSA.

 

 

 

Dekret, zaakceptowany przez Ojca Świętego i podpisany przez kardynałów: Luisa Ladarię, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, Beniamino Stellę, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa i Kevina Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, został odczytany na publicznym zgromadzeniu w bazylice Niepokalanego Poczęcia, w obecności arcybiskupa metropolity Catanzaro Vincenzo Bertolone, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Kalabrii.

Decyzja zawarta w dokumencie, który nakazuje zlikwidowanie prywatnego stowarzyszenia wiernych „Ruch Apostolski, uznanego dekretem arcybiskupim w archidiecezji Catanzaro-Squillace 18 stycznia 2001 r. i mającego swoją siedzibę w Catanzaro”, została podjęta po wizytacji apostolskiej przeprowadzonej przez komisję teologów pod przewodnictwem emerytowanego arcybiskupa Oristano Ignazio Sannę.

Wizytacja odbywała się od 13 października 2020 r. do 17 kwietnia 2021 r. W tym czasie wysłuchano wielu świadectw. Dekret wyjaśnia ponadto, że „rzekome objawienia, które zapoczątkowały Ruch przez założycielkę, panią Marię Marino, należy uważać za nie mające pochodzenia nadprzyrodzonego”.

Zniesione zostaje również publiczne Stowarzyszenie Wiernych Maryja Matka Odkupienia, dawniej instytut świecki o tej samej nazwie, erygowany zgodnie z dekretem arcybiskupa Catanzaro-Squillace z dnia 10 listopada 2011 r. W watykańskim dekrecie zauważono, że „w ciągu czterdziestu lat swego istnienia Ruch Apostolski rozwijał się, przystąpiło do niego wielu wiernych świeckich, zrodziły się w nim powołania, ale bardzo szybko doszło w nim do trudności i sprzeczności”.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza