W Norwegii powstanie plac imienia Jana Pawła II

Plac przed nową katedrą katolicką pw. św. Olafa w Trondheim będzie nosił imię Jana Pawła II – zapowiedział ordynariusz Oslo, bp Bernt Eisvig podczas ceremonii wmurowania tablicy upamiętniającej wizytę papieża w Norwegii i innych państwach skandynawskich w czerwcu 1989 r.
Tablica ta zdobiła już wcześniej starą katedrę, która została zburzona i zbudowana od nowa. Obecnie wmurowano ją w ścianę dzwonnicy nowej świątyni, konsekrowanej 19 listopada ub.r.
Procedury administracyjne w zarządzie miasta, związane z nadaniem placowi imienia Jana Pawła II potrwają jeszcze kilka miesięcy, ale diecezja już przygotowuje się do tego wydarzenia, planowanego na jesień br.
– Odwiedzając Norwegię, papież otworzył drzwi do współpracy ekumenicznej w naszym kraju. Po jego wizycie dialog między naszymi wielkimi Kościołami, luterańskim i katolickim, się poprawił. Papież położył fundamenty pod doskonały dialog, jaki mamy dzisiaj
– oświadczył ekonom diecezji, Albert Vold, który z ramienia Kościoła ma uczestniczyć w procedurach administracyjnych.
Według bp. Eisviga, nadanie placowi imienia Jana Pawła II będzie szczególnie istotne dla „polskiej części wspólnoty” katolickiej w Norwegii i wzmocni relacje z nią. Polacy stanowią znaczącą część norweskich katolików.
Źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...
Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem
Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.
Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 6383 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.