Watykan: liturgie Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych

16 marca 2020  / Świat
Powrót do aktualności
Watykan: liturgie Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych

Ze względu na światowe zagrożenie koronawirusem COVID-19, papież Franciszek będzie sprawował wszystkie liturgie Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych. Informację tę podała Prefektura Domu Papieskiego.

 

 

 

“Ze względu na aktualną nadzwyczajną sytuację sanitarną na świecie, wszystkie celebracje liturgiczne Wielkiego Tygodnia odbędą się bez udziału wiernych” – informuje komunikat Prefektury Domu Papieskiego. Znajduje się w nim także informacja, że aż do 12 kwietnia w papieskich audiencjach i modlitwie Anioł Pański, a w okresie wielkanocnym Regina Caeli, również będzie można wziąć udział jedynie za pośrednictwem transmisji online w serwisach Vatican News.

Celebrację Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Msza św. w Niedzielę Palmową, której Ojciec Święty przewodniczy na Placu Świętego Piotra. Na zakończenie liturgii, zgodnie z tradycją Światowych Dni Młodzieży, symbole ŚDM miały w tym roku zostać przekazane przez młodzież z Panamy delegacji z Portugalii, która przejmuje opiekę nad krzyżem i ikoną Maryi Ocalenia Ludu Rzymskiego. Następnie w Wielki Czwartek papież miał przewodniczyć Mszy Krzyżma w Bazylice Watykańskiej, a Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek Ojciec Święty miał sprawować Liturgię Męki Pańskiej w Bazylice Watykańskiej, a następnie przewodniczyć nabożeństwu Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Ponownie w Bazylice Watykańskiej i pod przewodnictwem papieża miała być celebrowana Wigilia Paschalna oraz Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Prefektura Domu Papieskiego nie sprecyzowała jeszcze informacji nt. formy przekazu błogosławieństwa Urbi et Orbi wygłaszanego w południe w Niedzielę Zmartwychwstania z centralnej logii Bazyliki Watykańskiej, ani też losów Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia, której Ojciec Święty miał przewodniczyć w roku jubileuszy związanych ze św. Janem Pawłem II, św. Faustyną i kultem Bożego Miłosierdzia.

źródło: ekai.pl
 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza