Wkrótce jubileuszowy XX Dzień Papieski

15 września 2020  / Świat
Powrót do aktualności
Wkrótce jubileuszowy XX Dzień Papieski

Już 11 października pod hasłem „Totus Tuus” będziemy przeżywali jubileuszowy XX Dzień Papieski. Będzie to także jubileusz dwudziestolecia działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera zdolną i niezamożną młodzież z małych miejscowości. – Wierzę, że zbierzemy odpowiednią kwotę, aby po raz kolejny dwa tysiące młodych osób mogło otrzymać stypendia, które pozwolą im rozwinąć się i zrealizować swoje marzenia – mówi, w komentarzu z cyklu #OpinieKAI, ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

 

 

 

 

– Tegoroczny jubileusz Dnia Papieskiego zbiega się z o wiele ważniejszą rocznicą jaką jest stulecie urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – zauważa ks. Dariusz Kowalczyk. Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego „Totus Tuus” stanowi zaproszenie do wsłuchiwania się i kontemplowania biskupiego i papieskie zawołania Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II: Cały Twój Boże, przez Maryję i wraz z Maryją.

W tym roku, z powodu pandemii, wiele uroczystości musiało zostać odwołanych lub przeniesionych do rzeczywistości wirtualnej. Inną, niż dotychczas formę przybrały wakacyjne obozy formacyjne, organizowane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Młodzież uczestniczyła w nich częściowo za pośrednictwem Internetu, częściowo na miejscu. – Myślę, że będziemy tworzyli jak najbardziej realną wspólnotę tych, którzy skupiają się wokół osoby Jana Pawła II, którzy będą przez jego wstawiennictwo modlili się za papieża Franciszka i którzy będą budowali żywy pomnik Papieża Polaka, jakim są stypendyści Fundacji – mówi o zbliżających się obchodach Dnia Papieskiego Przewodniczący Zarządu FDNT.

Dwadzieścia lat istnienia Fundacji to historie kilku tysięcy młodych osób, którzy zrealizowali swoje edukacyjne i życiowe aspiracje – skończyli wymarzone studia, znaleźli satysfakcjonujące zatrudnienie, założyli rodziny i rozwinęli swoją relację z Bogiem. – Nasza Ojczyzna i nasz Kościół co roku jest wzbogacony o blisko dwieście osób, które przeszły program formacyjny, uczestniczyły w wakacyjnych obozach integracyjno-formacyjnych, które nasycały się nauczaniem Świętego Jana Pawła II – podsumowuje efekty działalności Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk.

Przewodniczący Zarządu Fundacji zauważa, że wszyscy wpierający program stypendialny uczestniczą w budowie wielkiego dzieła. – Jest to dzieło ludzi dobrej woli, ludzi wierzących, ludzi którzy widzą głęboki sens w inwestowaniu w młodzież – mówi ks. Kowalczyk. Dzięki wsparciu Fundacji młodzi ludzie mogą rozwinąć skrzydła, uwierzyć w swoje możliwości i sięgnąć po wielkie wartości – tak jak to robił św. Jan Paweł II – dodaje kapłan.

 

Ks. Dariusz Kowalczyk zwraca uwagę na postać Jana Pawła II, na to jak ważnym patronem jest dla młodzieży uczestniczącej w programie stypendialnym. – Miał on szczególnie trudne dzieciństwo i młodość, a mimo wszystko wyrósł na tak znakomitego człowieka oraz tak wielkiego i wybitnego papieża. Jest znakomitym patronem dla stypendystów, którym na początku może być w życiu ciężko, czy to pod względem materialnym, czy ze względu na inne skomplikowane sytuacje rodzinne – mówi Przewodniczący Fundacji.

 

– Wiem, że w tym roku bardzo wielu z nas, bardzo wielu rodzinom jest ciężko. Przeżywamy ogromne obawy o pracę, o przyszłość, o zdrowie. Wiem, że wielu instytucjom, także kościelnym, parafiom jest ciężko, ale głęboko wierzę w to, że będziemy nadal okazywali i wyobraźnię miłosierdzia i solidarność z potrzebującymi – mówi ks. Dariusz Kowalczyk. – Wierzę, że zbierzemy odpowiednią kwotę, aby po raz kolejny dwa tysiące młodych osób z małych miejscowości z niezamożnych rodzin mogło otrzymać stypendia, które pozwolą im rozwinąć się i zrealizować swoje marzenia. Będzie to sukces dla Ojczyzny, dla Kościoła, a także powód do dumy dla każdego z nas. Za pomoc okazywaną przez te dwadzieścia lat bardzo dziękuję, a o hojność i pamięć o nas i o stypendystach, bardzo proszę – dodaje przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

 

żródło: ekai.pl

 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 6224 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza