Pasini: papieska koncepcja ekologii integralnej jest niezykle nowoczesna

2 listopada 2021  / Świat
Powrót do aktualności
Pasini: papieska koncepcja ekologii integralnej jest niezykle nowoczesna

Ekologia integralna, zaproponowana przez Papieża Franciszka w jego encyklice społecznej, jest kluczową koncepcją dla przyszłości naszej planety – uważa Antonello Pasini, ekspert od fizyki atmosfery z rzymskiego uniwersytetu Roma Tre. Podkreśla, że wyjście ze złożonego kryzysu, w którym obecnie się znajdujemy, wymaga dostrzeżenia i uwzględnienia związków pomiędzy stanem środowiska naturalnego a zdrowiem człowieka i ekonomią.

 

 

 

W przesłaniu na szczyt klimatyczny COP26, wyemitowanym przez BBC, Franciszek wzywa do zdecydowanej zmiany kursu na rzecz dobra wspólnego, apeluje o przejście od kultury odrzucenia, do kultury troski. Zdaniem Ojca Świętego konieczna jest zmiana perspektywy – postawienie w centrum godności człowieka. Zdaniem prof. Pasiniego koncepcja Papieża jest niezwykle nowoczesna. „Nie możemy zmarnować okazji, jaką jest COP26. Należy wypracować mechanizmy pozwalające wprowadzić ją w życie” – zaznaczył.

„Koncepcja ekologii integralnej Franciszka pozwala nam zrozumieć, iż jesteśmy połączeni z naturą, z systemem klimatycznym, z gospodarką. Konieczne jest więc przemyślenie na nowo naszej relacji ze środowiskiem, zaczynając od tego, że dotąd działaliśmy zbyt drapieżnie, postrzegając naturę jako coś, co można dowolnie wykorzystywać i kształtować, byliśmy zanurzeni w antropocentryzmie. Zamiast tego musimy przejść do koncepcji, w której jesteśmy ściśle powiązani z naturą, a zdrowie człowieka jest równoznaczne z jej zdrowiem – powiedział Antonello Pasini.

Podkreślił, że w praktyce oznacza to odwrócenie się od paliw kopalnych i korzystanie z energii odnawialnej. „Europa powoli przekonuje się do tego, podobnie Stany Zjednoczone, coraz więcej uwagi przykłada też do tych kwestii wielki biznes. Celem jest to, co zaproponowano w porozumieniu paryskim. Czytamy w nim, że jeśli chcemy uniknąć najpoważniejszych problemów klimatycznych, musimy sprawić, by druga połowa tego stulecia była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Jeśli nic nie zrobimy, czeka nas katastrofa klimatyczna. Nie chodzi tylko o klęskę środowiska naturalnego. Zmiany klimatyczne pogłębiają także nierówności, które już istnieją między krajami rozwiniętymi a biednymi, co jest niezwykle niekorzystne z punktu widzenia stabilności międzynarodowej“ – powiedział prof. Pasini.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5878 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 330 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza