Arch. wrocławska wypożyczy obraz „Madonna pod jodłami” Muzeum Narodowemu

21 września 2020  / Polska
Powrót do aktualności
Arch. wrocławska wypożyczy obraz „Madonna pod jodłami” Muzeum Narodowemu

Abp Józef Kupny podjął decyzję, by na czas remontu Muzeum Archidiecezjalnego jeden z najcenniejszych obrazów, jakie znajdują się w polskich zbiorach „Madonna pod jodłami” Łukasza Cranacha Starszego była eksponowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

 

 

Namalowany dla katedry wrocławskiej przez jednego z najwybitniejszych malarzy niemieckiego Renesansu obraz „Madonna pod jodłami”, zaginiony tuż po wojnie i odnaleziony kilka lat temu w zbiorach anonimowego szwajcarskiego kolekcjonera, a następnie przekazany pierwotnemu właścicielowi – archidiecezji wrocławskiej, będzie można podziwiać do końca marca 2021 r. we wrocławskim Muzeum Narodowym.

To decyzja metropolity wrocławskiego, któremu zależało na tym, by w czasie, kiedy stałe miejsce eksponowania dzieła, jakim jest Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu, będzie przechodziło gruntowny remont, wrocławianie i turyści odwiedzający Dolny Śląsk mogli spotkać się z „Madonną” – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Józefa Kupnego, dodając, że pasterz Kościoła wrocławskiego zwraca uwagę nie tylko na dużą wartość artystyczną dzieła, ale także na jego wymiar ewangelizacyjny.

Tłumacząc swoją decyzję o wypożyczeniu „Madonny pod jodłami” metropolita wrocławski przywołał słowa św. Jana Pawła II, że aby głosić orędzie Chrystusa, Kościół potrzebuje sztuki. Dzięki niej bowiem rzeczywistość duchowa i niewidzialna staje się postrzegalna zmysłami, co może inspirować do dalszych poszukiwań, prowadzących ostatecznie do Boga, który jest źródłem wszelkiego piękna. – Wierzę, że możliwość spotkania z takim dziełem dostarczy nie tylko wrażeń estetycznych, ale będzie także przeżyciem duchowym – podkreślił abp Kupny.

Obraz „Madonna pod jodłami” powstał w 1510 r. na zamówienie biskupa wrocławskiego Jana V Thurzo. Reprezentuje malarstwo z okresu późnego gotyku niemieckiego z elementami renesansu. Jego powojenna historia – jak wielu stwierdza – nadaje się na scenariusz filmu sensacyjnego. Dzieło, które do II wojny światowej znajdowało się w archikatedrze wrocławskiej, po zakończeniu działań wojennych zostało poddane pracom konserwatorskim, które Muzeum Archidiecezjalne zleciło swojemu pracownikowi, ks. Siegfriedowi Zimmerowi. Ten zaś najpierw postarał się o kopię obrazu, a kiedy go zmuszono jako Niemca do wyjazdu z Wrocławia w 1947 r., podmieniwszy obraz, wywiózł ze sobą oryginał. Kopia przez wiele lat była uważana za oryginalne dzieło Łukasza Cranacha. W marcu 2012 r. spełniając wolę dotychczasowego właściciela obrazu, pragnącego zachować anonimowość szwajcarskiego kolekcjonera sztuki, Kościół szwajcarski, który uzyskał prawo dysponowania obrazem zdecydował o zwróceniu go archikatedrze wrocławskiej.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Kim są nowi kardynałowie? Przedstawiamy biogramy nominatów

25 października 2020  / Świat

W sobotę 28 listopada odbędzie się konsystorz, na którym Franciszek wyniesie do godności kardynalskiej 13 arcybiskupów, biskupów i innych – 9 czynnych i 4 emerytowanych. Po tych nominacjach Kolegium Kardynalskie będzie liczyło 234 członków, w tym 128 elektorów, z prawem udziału w przyszłym konklawe.

Franciszek: miłość Boga i miłość bliźniego są ściśle ze sobą związane

25 października 2020  / Świat

„Miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu” – stwierdził Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Komentując czytany dziś fragment Ewangelii (Mt 22, 34-40) papież podkreślił, że miłość Boga i miłość bliźniego stanowią główne przykazanie całego Prawa Bożego.

Nowe obostrzenia sanitarne we wszystkich kościołach w Polsce

23 października 2020  / Polska

Od jutra, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej strefie, w kościołach przebywać może 1 osoba na 7 m2. Jak zapowiedział premier, decyzja o ewentualnym zamknięciu cmentarzy na 1 listopada podjęta zostanie w przyszłym tygodniu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 4222 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
  • 36 scenariusze katechez,
  • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
  • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 199 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza