Kard. Dziwisz: pandemię przyjmujmy z zaufaniem Bogu

29 marca 2021  / Polska
Powrót do aktualności
Kard. Dziwisz: pandemię przyjmujmy z zaufaniem Bogu

Pandemia dotknęła cały świat, spowodowała wiele cierpienia i naruszyła zwyczajny rytm życia kościelnego – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej. Wezwał, by to doświadczenie przyjmować z zaufaniem Bogu, który jest „solidarny z człowiekiem”.

 

 

 

 

Kard. Dziwisz mówił w homilii, że kluczem do zrozumienia Wielkiego Tygodnia jest miłość Boga, której dowodem było ustanowienie Eucharystii w godzinach poprzedzających mękę i śmierć Syna Bożego, to, co dokonało się na Kalwarii oraz zmartwychwstanie Jezusa, które jest zapowiedzią „naszego zmartwychwstania do nowego życia”.

Jak podkreślał krakowski metropolita senior, ewangeliczny opis wydarzeń Wielkiego Tygodnia nie jest tylko relacją historyczną, ale opowiada o „żywej historii miłości, która cały czas trwa i która dotyczy każdego pokolenia, każdego człowieka przychodzącego na świat”. – Historia Jezusa nigdy się nie kończy, bo jest On „wczoraj i dziś, ten sam także na wieki”. Dlatego słuchamy Ewangelii nie jako zwykli słuchacze, ale jako uczestnicy tych zbawczych wydarzeń, o których ona opowiada – wyjaśniał. Jak dodał, Ewangelia jest „Dobrą Nowiną skierowaną do nas, by poruszyć nasze serca, by nas pocieszyć i umocnić, by nas zachęcić do pójścia za naszym Panem i odpowiedzieć miłością na Jego miłość”.

Kardynał zachęcał do takiego przeżywania Wielkiego Tygodnia, które jest uczestnictwem: „starając się być jak najbliżej Jezusa, wsłuchując się w Jego słowa, patrząc na Jego postawę i gesty, towarzysząc Mu pod krzyżem, dzieląc z Nim ból, wyrażają Mu wdzięczność za wszystko, co uczynił dla nas, dla ocalenia naszego losu na całą wieczność”.

Jak zauważył kaznodzieja, już drugi rok z rzędu Wielki Tydzień i święta Wielkanocne przeżywane są w kontekście pandemii, która „dotknęła cały świat, spowodowała wiele cierpienia i której nie widać końca”. – Naruszyła ona także zwyczajny rytm naszego życia kościelnego, zwłaszcza niedzielnych Eucharystii. Towarzyszymy modlitwą i sercem wszystkim, którzy cierpią oraz tym, którzy spieszą im z samarytańską pomocą – mówił.

– Przyjmujemy to doświadczenie w duchu chrześcijańskiej wiary. Wszystko jest w ręku Boga solidarnego z człowiekiem. Jemu powierzamy z ufnością nasz los i losy świata – dodał hierarcha, zachęcając do ożywiania modlitwy w rodzinach, które są domowym Kościołem. – Pragniemy pogłębić nasze poczucie przynależności do Chrystusowego Kościoła, w którym mamy dostęp do słowa życia wiecznego oraz życiodajnych sakramentów – powiedział kardynał.

Wskazał, że takiej postawy uczył św. Jan Paweł II, który szesnaście lat temu odchodził do domu Ojca. – Nawet podczas trudnego doświadczenia choroby, odbierającej mu w końcu głos, nie przestawał myśleć o Kościele, modlić się za Kościół i powierzać go ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Panu – wspominał jego wieloletni sekretarz.

 

 

źródło. ekai.pl

 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5905 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza