Kard. Dziwisz: pandemię przyjmujmy z zaufaniem Bogu

29 marca 2021  / Polska
Powrót do aktualności
Kard. Dziwisz: pandemię przyjmujmy z zaufaniem Bogu

Pandemia dotknęła cały świat, spowodowała wiele cierpienia i naruszyła zwyczajny rytm życia kościelnego – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej. Wezwał, by to doświadczenie przyjmować z zaufaniem Bogu, który jest „solidarny z człowiekiem”.

 

 

 

 

Kard. Dziwisz mówił w homilii, że kluczem do zrozumienia Wielkiego Tygodnia jest miłość Boga, której dowodem było ustanowienie Eucharystii w godzinach poprzedzających mękę i śmierć Syna Bożego, to, co dokonało się na Kalwarii oraz zmartwychwstanie Jezusa, które jest zapowiedzią „naszego zmartwychwstania do nowego życia”.

Jak podkreślał krakowski metropolita senior, ewangeliczny opis wydarzeń Wielkiego Tygodnia nie jest tylko relacją historyczną, ale opowiada o „żywej historii miłości, która cały czas trwa i która dotyczy każdego pokolenia, każdego człowieka przychodzącego na świat”. – Historia Jezusa nigdy się nie kończy, bo jest On „wczoraj i dziś, ten sam także na wieki”. Dlatego słuchamy Ewangelii nie jako zwykli słuchacze, ale jako uczestnicy tych zbawczych wydarzeń, o których ona opowiada – wyjaśniał. Jak dodał, Ewangelia jest „Dobrą Nowiną skierowaną do nas, by poruszyć nasze serca, by nas pocieszyć i umocnić, by nas zachęcić do pójścia za naszym Panem i odpowiedzieć miłością na Jego miłość”.

Kardynał zachęcał do takiego przeżywania Wielkiego Tygodnia, które jest uczestnictwem: „starając się być jak najbliżej Jezusa, wsłuchując się w Jego słowa, patrząc na Jego postawę i gesty, towarzysząc Mu pod krzyżem, dzieląc z Nim ból, wyrażają Mu wdzięczność za wszystko, co uczynił dla nas, dla ocalenia naszego losu na całą wieczność”.

Jak zauważył kaznodzieja, już drugi rok z rzędu Wielki Tydzień i święta Wielkanocne przeżywane są w kontekście pandemii, która „dotknęła cały świat, spowodowała wiele cierpienia i której nie widać końca”. – Naruszyła ona także zwyczajny rytm naszego życia kościelnego, zwłaszcza niedzielnych Eucharystii. Towarzyszymy modlitwą i sercem wszystkim, którzy cierpią oraz tym, którzy spieszą im z samarytańską pomocą – mówił.

– Przyjmujemy to doświadczenie w duchu chrześcijańskiej wiary. Wszystko jest w ręku Boga solidarnego z człowiekiem. Jemu powierzamy z ufnością nasz los i losy świata – dodał hierarcha, zachęcając do ożywiania modlitwy w rodzinach, które są domowym Kościołem. – Pragniemy pogłębić nasze poczucie przynależności do Chrystusowego Kościoła, w którym mamy dostęp do słowa życia wiecznego oraz życiodajnych sakramentów – powiedział kardynał.

Wskazał, że takiej postawy uczył św. Jan Paweł II, który szesnaście lat temu odchodził do domu Ojca. – Nawet podczas trudnego doświadczenia choroby, odbierającej mu w końcu głos, nie przestawał myśleć o Kościele, modlić się za Kościół i powierzać go ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Panu – wspominał jego wieloletni sekretarz.

 

 

źródło. ekai.pl

 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Jak Patriarchat Moskiewski działa przeciw Kijowowi na arenie międzynarodowej

28 kwietnia 2021  / Świat

O udziale Patriarchatu Moskiewskiego w różnych akcjach antyukraińskich pisze kijowski religioznawca i publicysta Dmytro Horiewoj. Jego zdaniem działania te trwają od co najmniej 7 lat, a więc od zajęcia przez Rosję Krymu i wybuchu wojny na wschodzie kraju w marcu 2014 roku. Głównym przedmiotem ataków kościelnych propagandzistów rosyjskich i sympatyzujących z nim ukraińskich jest łamanie przez władze w Kijowie wolności religijnej i ogólne prześladowania na tle wyznaniowym, do jakich – według Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) – dochodzi nieustannie na Ukrainie.

Życie moralne jest dla człowieka edukacją – wywiad z papieżem Franciszkiem

28 kwietnia 2021  / Świat

„Również dzisiaj Jezus jest u drzwi i puka, ale puka z wnętrza Kościoła, ponieważ nie pozwalamy Mu wyjść” – to słowa papieża Franciszka z wywiadu udzielonego dla czasopisma „Studia Moralia”, wydawanego przez Akademię Alfonsjańską w Rzymie, przeprowadzonego przez o. prof. Alfonso V. Amarante CSsR. Polskie tłumaczenie wywiadu ukazało się w najnowszym numerze kwartalnika „Homo Dei” (2/2021) wydawanego przez polskich redemptorystów.

Tysiąc lat kultu świętego Wojciecha

28 kwietnia 2021  / Polska

Gniezno, jako miejsce kultu pierwszego Patrona Polski, posiada nieprzerwaną tradycję od przeszło 1000 lat. Za pierwszy akt kultu, jaki Męczennikowi okazał książę Bolesław Chrobry i cała ówczesna Polska chrześcijańska należy uznać wykupienie zwłok biskupa Wojciecha, z wielką czcią przewiezienie ich do Gniezna i złożenie w stołecznym Kościele. 23 kwietnia Kościół w naszym kraju obchodzi uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski.

Uzyskaj dostęp do:

  • 4526 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
  • 36 scenariusze katechez,
  • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
  • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 240 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza