Księża mają głos… bez chrypki

29 października 2020  / Polska
Powrót do aktualności
Księża mają głos… bez chrypki

Chrypka, suchość i drapanie w gardle – te dolegliwości nie oszczędzają również księży. Gdy jednym z narzędzi pracy jest głos – a tak jest w przypadku kapłanów – warto o niego szczególnie zadbać. I to zanim pojawią się kłopoty.

Jesienna aura sprzyja dolegliwościom związanym z gardłem i krtanią. I nie chodzi tylko o atak wirusów, czyli zwykłe infekcje, które w sezonie jesienno-zimowym po prostu się zdarzają. Duże znaczenie może mieć też nadwyrężenie głosu czy przesuszone powietrze w pomieszczeniach, które wysusza śluzówkę gardła, co ułatwia atak chorobotwórczym drobnoustrojom. Może wtedy pojawić się nie tylko chrypka czy drapanie w gardle, a nawet czasowa utrata głosu z powodu zapalenia krtani. Odprawianie mszy i wygłaszanie kazań jest wtedy niemożliwe…

Po pierwsze nawilżanie

Morbum evitare quam curare facilius est, czyli Lepiej zapobiegać, niż leczyć - przekonywał sam Hipokrates. Tak jak większości innych chorób, chrypce i suchości w gardle można skutecznie zapobiegać. Każdy ksiądz pracujący głosem powinien dbać o jego nienadwyrężanie i przede wszystkim o prawidłowe nawilżenie gardła i jamy ustnej, co chroni przed przesuszeniem. Ważne jest oczywiście picie odpowiedniej ilości płynów (najlepiej ciepłych), co zapewni nawodnienie całemu organizmowi, ale też prawidłowa dieta bogata w warzywa i owoce, która dostarczy wszystkich koniecznych dla zdrowia witamin i składników odżywczych. Prawidłowej pracy gardła sprzyja też niewysuszone powietrze w pomieszczeniach – dlatego podczas sezonu grzewczego trzeba zadbać o prawidłową wilgotność (50-60%) powietrza w mieszkaniu.

By nawilżyć śluzówkę gardła i jamy ustnej, a także ochronić je przed wysuszeniem przydadzą się tabletki do ssania GeloVox. Preparat ma w swoim składzie kwas hialuronowy (jest on podstawowym składnikiem śluzu naturalnie produkowanego przez gruczoły wydzielnicze głośni), a podczas ssania tabletek powstaje oryginalny kompleks hydrożelowy, który intensywnie nawilża błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Preparat jest zapakowany w wygodną aluminiową tubkę, z której można dyskretnie zażyć tabletkę.

A jeśli chrypka się przydarzy…

Czasem po prostu nie udaje się zapobiec dolegliwościom. Jeśli są one związane z infekcją, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jednak w przypadku chrypki, suchości gardła, a nawet suchego kaszlu spowodowanego długotrwałym mówieniem i nadwyrężeniem głosu, można samemu złagodzić te objawy. Na pewno pomocne będzie nawilżanie gardła za pomocą ciepłych napojów, np. naparu z mięty pieprzowej lub imbiru czy też wody z miodem i cytryną. Ale sprawdzą się tutaj tabletki do ssania GeloVox, które nawilżają gardło, tworząc na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła film ochraniający podrażnione miejsca i zapobiegający dalszemu wysuszaniu. Sprzyja on też regeneracji zniszczonych struktur błony śluzowej. Tabletki GeloVox są również polecane wspomagająco przy dolegliwościach występujących podczas stosowania leków wziewnych, a także spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Preparat może być stosowany przez diabetyków oraz osoby z nietolerancją laktozy i glutenu.

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5922 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza