Papież: dialog jest spotkaniem z człowiekiem, a nie z lustrem

10 maja 2023  / Polska
Powrót do aktualności
Papież: dialog jest spotkaniem z człowiekiem, a nie z lustrem

Papież spotkał się z uczestnikami Kongresu organizowanego przez Instytut Dialogu Międzyreligijnego z Argentyny. Ojciec Święty zauważył, że ludzie reprezentujący różne religie i wyznania przez całe wieki rozmawiali jakby z lustrem, które odbijało ich własne przekonania na temat innych. Dominowała przy tym postawa nieufności i odrzucenia.

Franciszek odniósł się do osobistych doświadczeń związanych z relacjami z Żydami, z którymi uczęszczał do szkoły. Miał z nimi wiele kontaktów również dzięki swojemu ojcu, który pracował jako księgowy w słynnej fabryce przędzy. Miał on wielu przyjaciół Żydów, którzy odwiedzali rodzinę Bergogliów w domu rodzinnym. W spotkaniu z przedstawicielami innych religii i wyznań potrzebny jest dialog bez użycia lustra. Chodzi o dialog na poziomie rzeczywistego życia i doświadczenia Boga. On się objawia poprzez różne kultury i tradycje konkretnym ludziom, którzy są naszymi braćmi. Tutaj papież nawiązał do spotkania, które odbyło się dzień wcześniej i w którym były obecne polskie akcenty.

„Wczoraj po południu spędziłem dwie i pół godziny, dwie długie godziny z polskimi pastorami ewangelickimi, z osobami z różnych wyznań ewangelickich, także z niektórymi biskupami polskimi. Z jakim wielkim szacunkiem każdy opowiadał o swojej drodze! Słuchałem i byłem bardzo zadowolony; bardzo dobrze mi zrobiło podzielenie się swoim doświadczeniem – zaznaczył papież. - Nie jesteśmy odizolowani, nie jesteśmy wyspami. «Mój Kościół jest jedyny, wy jesteście drugą albo czwartą kategorią». Nie! Nie należy mówić w ten sposób.“

źródło: kair.ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Ukraińska religioznawczyni krytycznie o wypowiedziach papieża na temat Rosji

30 maja 2023  / Polska

Papież rzymski nie będzie myślał i postępował tak, jak my tego oczekujemy, ma on swoje spojrzenie i swój światopogląd i będzie działał tak, jak go nauczył jego Kościół katolicki. Taki pogląd wyraziła ukraińska religioznawczyni, doktor nauk filozoficznych Ludmyła Fyłypowycz w wypowiedzi dla rozgłośni "Radio Obywatelskie", komentując inicjatywy pokojowe Franciszka. Według niej, ma on szczególne doświadczenie, bardzo odległe od europejskich składników tego układu, jaki tutaj się ukształtował i dotyczy to m.in. jego stosunku do Rosji i Rosjan.

Papież: Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka

28 maja 2023  / Świat

Cud narodzin przypomina o najwyższym z przysługujących nam praw, tym do istnienia. Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka. Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Cud życia”, w której przypomina, że, podobnie jak jego poprzednicy, od zawsze zdecydowanie potępia aborcję. Zachęca też, by mówić o tym temacie, zaczynając od wsłuchania się w głos nienarodzonego dziecka.

Abp Gądecki: Kościołowi potrzeba mężnych kapłanów

28 maja 2023  / Polska

Potrzeba w Kościele kapłanów charakteryzujących się duchem męstwa. Takim darem obdarza kapłana Duch Święty, wzmacniając ludzką wolę i uzdalniając ją do czynnego i wytrwałego znoszenia przeciwności, trudów, cierpienia, nawet za cenę utraty życia – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił święceń prezbiteratu ośmiu kapłanom.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5480 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 314 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza