Proboszcz z Ostrowca Świętokrzyskiego aresztowany

21 września 2020  / Polska
Powrót do aktualności
Proboszcz z Ostrowca Świętokrzyskiego aresztowany

Ks. Józef G., proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem o molestowanie małoletniego. Aresztowania dokonano 17 września, poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

 

 

 

Nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia sprawy ks. Józefa G. wraził w wydanym 18 września oświadczeniu rzecznik Kurii w Sandomierzu.

Podejrzany zarzucane mu przestępstwo miał popełnić na przestrzeni lat 2005-2006, kiedy to pełnił funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu poinformowała, że postępowanie w sprawie ks. Józefa G. zostało wszczęte 24 czerwca 2019 roku na skutek zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa przez oficjała Sandomierskiego Sądu Biskupiego. „W toku prowadzonego śledztwa, dzięki ścisłej współpracy z Sandomierską Kurią Diecezjalną, został zebrany niezbędny materiał dowodowy, który finalnie stanowił podstawę zarzutów przedstawionych w/wym. podejrzanemu” – czytamy w komunikacie tarnobrzeskiej prokuratury.

Ks. Józef G. został zatrzymany 15 września br. Przedstawiono mu zarzut związany z molestowaniem seksualnym małoletniego poniżej 15 roku życia oraz bezprawnego wpływanie na pokrzywdzonego, celem złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. Przesłuchany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. „Złożył obszerne wyjaśnienia, które są sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym” – informuje tarnowska prokuratura. Na jej wniosek, 17 września Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu zastosował wobec ks. Józefa G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Trwają intensywne czynności procesowe, mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności tej sprawy. Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu informuje, że zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 200 par. 1 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Przypomnijmy, że w wydanym 18 września komunikacie rzecznik Kurii w Sandomierzu ks. Tomasz Lis wyraził nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia sprawy ks. Józefa G. „Zapewniamy o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą” – napisał duchowny. Treść oświadczenia publikujemy TUTAJ.

 

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Kim są nowi kardynałowie? Przedstawiamy biogramy nominatów

25 października 2020  / Świat

W sobotę 28 listopada odbędzie się konsystorz, na którym Franciszek wyniesie do godności kardynalskiej 13 arcybiskupów, biskupów i innych – 9 czynnych i 4 emerytowanych. Po tych nominacjach Kolegium Kardynalskie będzie liczyło 234 członków, w tym 128 elektorów, z prawem udziału w przyszłym konklawe.

Franciszek: miłość Boga i miłość bliźniego są ściśle ze sobą związane

25 października 2020  / Świat

„Miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu” – stwierdził Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Komentując czytany dziś fragment Ewangelii (Mt 22, 34-40) papież podkreślił, że miłość Boga i miłość bliźniego stanowią główne przykazanie całego Prawa Bożego.

Nowe obostrzenia sanitarne we wszystkich kościołach w Polsce

23 października 2020  / Polska

Od jutra, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej strefie, w kościołach przebywać może 1 osoba na 7 m2. Jak zapowiedział premier, decyzja o ewentualnym zamknięciu cmentarzy na 1 listopada podjęta zostanie w przyszłym tygodniu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 4222 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
  • 36 scenariusze katechez,
  • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
  • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 199 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza