Prymas Polski: krzyż to nie jest przedmiot, krzyż to miłość

15 września 2022  / Polska
Powrót do aktualności
Prymas Polski: krzyż to nie jest przedmiot, krzyż to miłość

„Krzyż to nie jest przedmiot, który należy umieścić tu czy tam, ładniejszy, niezbyt ładny, bardziej antyczny, nowocześniejszy. Krzyż to miłość. Ile razy patrzymy na krzyż, znajdujemy tę miłość i w niej, a nie w cierpieniu, mamy naśladować Chrystusa” - mówił w święto Podwyższenia Krzyża Świętego abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył 14 września Mszy św. w kościele pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, podczas której uczniowie miejscowej Katolickiej Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami i nauczycielami modlili się o dobry i owocny rok szkolny. W homilii, wskazując na krzyż, wielokrotnie przypominał, że nie jest on symbolem cierpienia, ale miłości. W niej właśnie, a nie w cierpieniu, mamy naśladować Jezusa.

„Nie może być Chrystusa bez krzyża ani krzyża bez Chrystusa. Pierwszy byłby niebezpieczną utopią, drugi trudnym do wyobrażenia okrucieństwem” - mówił abp Polak dodając, że samo znoszenie cierpienia, a więc również i tego, co nas złego spotyka, nie jest jeszcze prawdziwym naśladowaniem Jezusa.

„Zacięte zęby, zwieszona głowa i posępna mina mówią o tym, co nas boli, a nie o tym za Kim idziemy. A przecież tego oznaką jest krzyż. Jest oznaką do Kogo należymy. Czyimi chcemy być. Czyimi jesteśmy!” - dodał.

Zaznaczył również, że miłości, której znakiem jest krzyż, trzeba się wytrwale uczyć. Trzeba do niej dojrzewać i rozumieć, że miłość to nie emocje i uczucia, ale „nasze codzienne wybory, nasze decyzje, nasz sposób życia i nasza pokora. Miłość - kontynuował abp Polak - „to wysiłek kochania. To zdolność przebaczania sobie nawzajem. To otwartość serca i wzajemna pomoc w drodze”.

„Niech spojrzenie na krzyż - ten zawieszony na ścianie w domu, ten wiszący w naszej szkolnej klasie, ale i ten, który może od Pierwszej Komunii Świętej nosimy na szyi - przypomni nam, że jest taka miłość oświetlająca swym blaskiem nasze mroki i ciemności, rozpraszająca lęk i strach, wzywająca nas do ofiary i do służby, do oddania siebie i do wierności, do zwycięstwa. Ilekroć patrzymy na krzyż, znajdujemy tę miłość. Krzyż jest wielką księgą Bożej miłości. To nie jest przedmiot, który należy umieścić tu czy tam, ładniejszy, niezbyt ładny, bardziej antyczny, nowocześniejszy. Krzyż to miłość” - podkreślił na koniec Prymas Polski.

W inowrocławskiej parafii pw. św. Królowej Jadwigi, podobnie jak w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, modlono się 14 września o pokój na Ukrainie. Modlitwę w tej intencji Prymas polski odmówił na zakończenie Mszy świętej.

Modlitwa za Ukrainę w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego to inicjatywa Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Na prośbę metropolity gnieźnieńskiego w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizowano nabożeństwo adoracji Krzyża Świętego oparte na ostatnich siedmiu słowach wypowiedzianych przez Jezusa na krzyżu.

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

40. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do miejsc kultu św. Stanisława Kostki

27 września 2022  / Polska

Przasnysz i Rostkowo – miejsca związane ze św. Stanisławem Kostką były miejscem pielgrzymowania dzieci i młodzieży z diecezji płockiej w jubileuszowej 40. Pielgrzymce. Mszom św. z udziałem obu grup wiekowych przewodniczył bp Mirosław Milewski. Koncert i świadectwo dał Tau – nawrócony raper. W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się około 150 wolontariuszy.

Watykan potwierdza papieską wizytę w Kazachstanie

1 sierpnia 2022  / Świat

Przyjmując zaproszenie władz cywilnych i kościelnych, Papież Franciszek odbędzie zapowiedzianą podróż apostolską do Kazachstanu w dniach 13-15 września br. odwiedzając miasto Nur-Sułtan z okazji VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych – oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Papież do dziennikarzy: nie sądzę bym utrzymał dotychczasowy rytm podróży

1 sierpnia 2022  / Świat

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z Kanady, Ojciec Święty odpowiadał m.in. na pytania dotyczące tego, w jaki sposób jego stan zdrowia może wpłynąć na dalsze plany podróży apostolskich. Nie wykluczył też możliwości rezygnacji z urzędu, mówiąc, że "nie jest to problem", jednakże podkreślił swoją wolę dalszego służenia Kościołowi.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5173 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 276 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza