Prymas Polski: krzyż to nie jest przedmiot, krzyż to miłość

15 września 2022  / Polska
Powrót do aktualności
Prymas Polski: krzyż to nie jest przedmiot, krzyż to miłość

„Krzyż to nie jest przedmiot, który należy umieścić tu czy tam, ładniejszy, niezbyt ładny, bardziej antyczny, nowocześniejszy. Krzyż to miłość. Ile razy patrzymy na krzyż, znajdujemy tę miłość i w niej, a nie w cierpieniu, mamy naśladować Chrystusa” - mówił w święto Podwyższenia Krzyża Świętego abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył 14 września Mszy św. w kościele pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, podczas której uczniowie miejscowej Katolickiej Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami i nauczycielami modlili się o dobry i owocny rok szkolny. W homilii, wskazując na krzyż, wielokrotnie przypominał, że nie jest on symbolem cierpienia, ale miłości. W niej właśnie, a nie w cierpieniu, mamy naśladować Jezusa.

„Nie może być Chrystusa bez krzyża ani krzyża bez Chrystusa. Pierwszy byłby niebezpieczną utopią, drugi trudnym do wyobrażenia okrucieństwem” - mówił abp Polak dodając, że samo znoszenie cierpienia, a więc również i tego, co nas złego spotyka, nie jest jeszcze prawdziwym naśladowaniem Jezusa.

„Zacięte zęby, zwieszona głowa i posępna mina mówią o tym, co nas boli, a nie o tym za Kim idziemy. A przecież tego oznaką jest krzyż. Jest oznaką do Kogo należymy. Czyimi chcemy być. Czyimi jesteśmy!” - dodał.

Zaznaczył również, że miłości, której znakiem jest krzyż, trzeba się wytrwale uczyć. Trzeba do niej dojrzewać i rozumieć, że miłość to nie emocje i uczucia, ale „nasze codzienne wybory, nasze decyzje, nasz sposób życia i nasza pokora. Miłość - kontynuował abp Polak - „to wysiłek kochania. To zdolność przebaczania sobie nawzajem. To otwartość serca i wzajemna pomoc w drodze”.

„Niech spojrzenie na krzyż - ten zawieszony na ścianie w domu, ten wiszący w naszej szkolnej klasie, ale i ten, który może od Pierwszej Komunii Świętej nosimy na szyi - przypomni nam, że jest taka miłość oświetlająca swym blaskiem nasze mroki i ciemności, rozpraszająca lęk i strach, wzywająca nas do ofiary i do służby, do oddania siebie i do wierności, do zwycięstwa. Ilekroć patrzymy na krzyż, znajdujemy tę miłość. Krzyż jest wielką księgą Bożej miłości. To nie jest przedmiot, który należy umieścić tu czy tam, ładniejszy, niezbyt ładny, bardziej antyczny, nowocześniejszy. Krzyż to miłość” - podkreślił na koniec Prymas Polski.

W inowrocławskiej parafii pw. św. Królowej Jadwigi, podobnie jak w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, modlono się 14 września o pokój na Ukrainie. Modlitwę w tej intencji Prymas polski odmówił na zakończenie Mszy świętej.

Modlitwa za Ukrainę w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego to inicjatywa Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Na prośbę metropolity gnieźnieńskiego w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizowano nabożeństwo adoracji Krzyża Świętego oparte na ostatnich siedmiu słowach wypowiedzianych przez Jezusa na krzyżu.

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5885 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 330 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza