Wniebowzięcie NMP – jeden z głównych odpustów na Jasnej Górze

Obchodzona dziś uroczystość Wniebowzięcia NMP to na Jasnej Górze jeden z największych odpustów. Głównie w pieszych pielgrzymkach przybyły tysiące pątników. Tegoroczne święto upływa na dziękczynieniu za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego przełomowego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się w Częstochowie w 1991 r.
Główna Suma odpustowa z poświęceniem ziół i kwiatów odprawiona została o godz. 11.00 pod przewodnictwem i z kazaniem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Przed Mszą św. poświęcona została tablica upamiętniająca „Cud nad Wisłą”, w kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy. Jest na niej tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, który został ponowiony w zeszłym roku, w stulecie jednej z największych i najważniejszych bitew w historii Wojska Polskiego.
Wobec zagrożenia bolszewickim terrorem, 27 lipca 1920 r., biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem kardynałów Aleksandra Kakowskiego i Edmunda Dalbora ofiarowali Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Episkopat wezwał naród do krucjaty modlitewnej za Ojczyznę, do żarliwej modlitwy różańcowej połączonej z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, do ufności w opiekę Królowej Polski i do zaangażowania w obronę zagrożonego państwa.
„W chwili, gdy nad Ojczyzną i Kościołem naszym gromadzą się chmury ciemne, wołamy jak niegdyś uczniowie Twoi zaskoczeni burzą na morzu: Panie, ratuj nas, bo giniemy” – czytamy w akcie z 1920r.
O godz. 18.30 Wałami Jasnej Góry przejdzie Procesja Eucharystyczna, po której o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św.
W obchodzone, 15 sierpnia, święto Wojska Polskiego Apel Jasnogórski o 21.00 poprowadzi abp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i wezmą w nim udział reprezentanci Wojska Polskiego.
Po Apelu na placu przed Szczytem w rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddane zostaną salwy armatnie.
W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej na Jasnej Górze, dokąd przybywają pielgrzymki z całej Polski.
Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 roku przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 roku Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Watykan potwierdza papieską wizytę w Kazachstanie
Przyjmując zaproszenie władz cywilnych i kościelnych, Papież Franciszek odbędzie zapowiedzianą podróż apostolską do Kazachstanu w dniach 13-15 września br. odwiedzając miasto Nur-Sułtan z okazji VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych – oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Papież do dziennikarzy: nie sądzę bym utrzymał dotychczasowy rytm podróży
Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z Kanady, Ojciec Święty odpowiadał m.in. na pytania dotyczące tego, w jaki sposób jego stan zdrowia może wpłynąć na dalsze plany podróży apostolskich. Nie wykluczył też możliwości rezygnacji z urzędu, mówiąc, że "nie jest to problem", jednakże podkreślił swoją wolę dalszego służenia Kościołowi.
Czechy: Kościół poszukujący odpowiedzi na dramat samotności człowieka
Czechy z punktu widzenia religijnego prezentują się dość osobliwie. Trzy czwarte mieszkańców nie deklaruje przynależności do żadnej religii, a tylko 5 proc. z ponad 11 milionów mieszkańców regularnie uczestniczy w nabożeństwach jakiegokolwiek Kościoła. W takim kontekście odpowiedź na wezwanie do udziału w synodzie o synodalności w Kościele katolickim dostarczyła nieoczekiwanych niespodzianek.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 5109 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
- 36 scenariusze katechez,
- 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
- 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 274 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.